Bratislava 3. apríla (TASR) - Prepracovanými návrhmi zákonov o verejnoprávnych médiách - Slovenskej televízii a Slovenskom rozhlase sa bude zaoberať vláda SR na svojej 149. schôdzi v stredu. Oba návrhy právnych noriem definujú režim hospodárenia STV a SRo, ustanovujú podmienky tvorby a používania ich finančných zdrojov a pravidlá nakladania s majetkom. Tento majetok by sa mal stať obdobne ako v Českej republike vlastníctvom oboch verejnoprávnych inštitúcií.
Návrhy zákonov riešia postavenie rád STV a SRo, ktoré budú voliť a odvolávať ústredných riaditeľov. Práve súčasný stav, podľa ktorého volil a odvolával riaditeľov parlament, bol terčom kritiky zo strany európskych inštitúcií, pretože ide o neštandardný prvok, výrazne oslabujúci politickú nezávislosť verejnoprávnej televízie a rozhlasu.
Právne úpravy ďalej navrhujú rozšíriť počet členov rád STV a SRo z doterajších deväť na pätnásť a zároveň ustanoviť nový volený orgán dozornú radu ako kontrolný orgán, ktorý bude zabezpečovať priebežnú kontrolu hospodárenia v televízii a rozhlase a vykonávať dozor nad ich účelným hospodárením a nakladaním s majetkom. Predkladateľ návrhov, ktorým je v oboch prípadoch rezort kultúry, súčasne navrhuje, aby sa vzhľadom na nové postavenie a právomoci rád skončilo funkčné obdobie ich súčasných členov a boli zvolení noví. Práve s týmto ustanovením však nesúhlasili spomínané médiá. Tie presadzovali, aby sa funkčné obdobie súčasných členov novým zákonom neukončilo a rady boli iba doplnené.
Súčasnú ekonomickú situáciu STV charakterizujú jej dlhy, ktoré prevyšujú miliardu korún. Dlhodobá finančná podhodnotenosť rozpočtu STV ovplyvňuje kvalitu ponuky programov v rámci programovej služby, čo sa prejavuje v stále sa znižujúcej sledovanosti programov, v poklese podielu STV na trhu a s tým súvisiacim poklesom príjmov z reklamného vysielania. Za dôsledok tohto stavu možno považovať aj zvyšovanie počtu neplatičov koncesionárskych poplatkov. Preto sa navrhuje, aby štát zo štátneho rozpočtu kompenzoval pokles príjmov za osoby oslobodené od platenia koncesionárskych poplatkov formou dotácie zo štátneho rozpočtu. Jej výška by sa mala každoročne ustanoviť v zákone o štátnom rozpočte v nadväznosti na výšku koncesionárskeho poplatku a na priemerný počet osôb oslobodených od platenia koncesionárskych poplatkov za predchádzajúci kalendárny rok.