Bratislava 4. novembra (TASR) - Ministerstvo školstva zatiaľ neuvažuje o zavedení čínštiny na slovenských školách. Výučbu tohto jazyka rezort podporí v prípade potreby a záujmu prostredníctvom štátnych jazykových škôl. TASR o tom informoval mediálny odbor ministerstva.
Čína v ostatných rokoch zaznamenala obrovský hospodársky rast a ľudia ovládajúci čínštinu sú čoraz viac žiadaní, predovšetkým vo svete obchodu. Slovenské školstvo sa však podľa plánov rezortu bude naďalej orientovať na európske jazyky - anglický, nemecký, francúzsky, taliansky, španielsky a ruský.
Čínštinu na Slovensku vyučuje pár súkromných spoločností, jedna jazyková škola a jedna základná škola v Bratislave a na univerzitnej úrovni učí sinológiu Filozofická fakulta Univerzity Komenského. V súčasnosti tu študuje 40 študentov, z toho 20 prvákov a 20 tretiakov. Odbor počas jeho existencie zavŕšilo zhruba štyridsať ľudí. Ide zároveň o počet ľudí, ktorí sú na Slovensku schopní čínštinu kvalitne tlmočiť a prekladať, tvrdí šéfka Katedry jazykov a kultúr krajín Východnej Ázie FF UK Jana Benická.
Súkromné štúdium čínštiny v spoločnosti čínskeho lektora vyjde v Bratislave na 3600 korún za dva mesiace, v Košiciach ponúka súkromná spoločnosť jednu vyučovaciu hodinu za 750 korún. Kurz podľa majiteľov absolvuje ročne do desať osôb. Niektoré slovenské firmy sprostredkúvajú výučbu na medzinárodných jazykových školách v Číne. Rok štúdia v Pekingu alebo Šanghaji stojí zhruba osemtisíc dolárov.
Čínštinou v súčasnosti hovorí približne 1,2 miliardy obyvateľov Zeme. V Číne, Tai-wane a Singapure je úradným jazykom, je tiež jedným zo šiestich oficiálnych jazykov OSN. V roku 2005 čínska vládna agentúra predstavila na Svetovej čínskej konferencii program podpory výučby čínskeho jazyka na školách po celom svete. Krajinám, ktoré o to požiadajú, poskytne zadarmo učebné pomôcky.