Prehľad kontaktov predstaviteľov SR a Ruska na najvyššej úrovni 1993-2006

Bratislava 5. novembra (TASR) - Posilnenie slovensko-ruských vzťahov a spolupráce, najmä v ekonomickej oblasti, je cieľom oficiálnej päťdňovej návštevy ...

Bratislava 5. novembra (TASR) - Posilnenie slovensko-ruských vzťahov a spolupráce, najmä v ekonomickej oblasti, je cieľom oficiálnej päťdňovej návštevy Ruskej federácie, na ktorú v pondelok odcestuje prezident Ivan Gašparovič. Sprevádzať ho budú aj ministri zahraničných vecí a hospodárstva Ján Kubiš a Ľubomír Jahnátek.

TASR prináša pri tejto príležitosti chronológia vzťahov medzi predstaviteľmi SR a Ruska v rokoch 1993-2006.

24.-25. marec 1993 - Vládna delegácia SR vedená predsedom vlády Vladimírom Mečiarom na pozvanie ruského premiéra Viktora Černomyrdina oficiálne navštívila Rusko. Rokovania sa týkali rozvoja vzájomných vzťahov po vzniku SR a zároveň sa dotkli aj dlhu Ruska voči našej krajine po jeho prerozdelení medzi ČR a SR.

23. august 1993 - Predseda vlády SR Vladimír Mečiar počas pracovnej návštevy Moskvy s ruským premiérom Viktorom Černomyrdinom hovoril o príprave Zmluvy o priateľských vzťahoch medzi oboma krajinami, ktorá nanovo definuje naše vzťahy po rozpade východného bloku.

26. august 1993 - Prezident SR Michal Kováč a ruský prezident Boris Jeľcin podpísali v Bratislave Zmluvu o priateľských vzťahoch medzi SR a RF. Ruský prezident sa stretol aj s premiérom Vladimírom Mečiarom a predsedom parlamentu Ivanom Gašparovičom.

7. - 8. apríl 1994 - Minister hospodárstva SR Peter Magvaši rokoval v Moskve o poskytnutí úveru na dostavbu jadrovej elektrárne Mochovce. Rokovalo sa tiež o otázke odvozu jadrového odpadu zo slovenských jadrových elektrární.

28. apríl 1994 - Podpredsedníčka vlády SR pre ekonomiku Brigita Schmögnerová a šéf rezortu financií Rudolf Filkus rokovali v Moskve s ministrom pre atómovú energetiku Viktorom Michailovom a námestníkom štátneho výboru pre správu štátneho majetku Alexandrom Kazakovom o vyrovnávaní ruského dlhu voči Slovensku.

13. - 14. februára 1995 - Predseda vlády Ruskej federácie Viktor Černomyrdin navštívil Slovensko. Hlavnými bodmi programu bola integrácia Slovenska do NATO a dostavba elektrárne Mochovce. S prezidentom SR Michalom Kováčom označili vzťahy medzi Ruskom a Slovenskom za korektné.

30. október 1995 - Predseda vlády SR Vladimír Mečiar uzavrel v Moskve dohodu o účasti Ruska na dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce.

8. február 1996 - Ruský minister zahraničných vecí Jevgenij Primakov počas návštevy Slovenska rokoval s najvyššími ústavnými predstaviteľmi o otázkach rozširovania Severoatlantickej aliancie a slovenských integračných ambíciách.

24.-28. november 1996 - Slovenská parlamentná delegácia vedená predsedom Ivanom Gašparovičom absolvovala oficiálne rokovania v Moskve na najvyššej úrovni s predsedom Rady federácie Jegorom Strojevom a predsedom Štátnej dumy Genadijom Selezňovom.

14. december 1996 - Minister zahraničných vecí SR Pavol Hamžík počas oficiálnej návštevy Ruska rokoval so šéfom ruskej diplomacie Jevgenijom Primakovom o rozširovaní NATO a vstupe Slovenska do aliancie a EÚ.

25. - 26. februára 1997 - Na pracovnej návšteve Moskvy podpredseda vlády a minister financií SR Sergej Kozlík rokoval s ruskými partnermi o ďalšom splácaní dlhu Ruskej federácie voči Slovensku.

28.-30. apríl 1997 - Predseda ruskej vlády Viktor Černomyrdin absolvoval oficiálnu návštevu Slovenska. Černomyrdin rokoval s prezidentom SR Michalom Kováčom, premiérom Vladimírom Mečiarom a predsedom NR SR Ivanom Gašparovičom. Okrem politických otázok sa rokovania dotkli prípravy letu prvého slovenského kozmonauta do vesmíru rámci deblokácie ruského dlhu.

30. máj - 1. jún 1997 - Delegácia ruskej Štátnej dumy vedená jej predsedom Gennadijom Selezňovom navštívila Slovensko. Témami rozhovorov na najvyššej úrovni bola bilaterálna spolupráca exekutív a parlamentov.

27. - 28. máj 1998 - Premiéra Vladimíra Mečiara prijal v Moskve prezident Boris Jeľcin, premiér Sergej Kirijenko a predseda ruskej Štátnej dumy Gennadij Selezňov. Rokovalo sa predovšetkým o podmienkach vzájomnej ekonomickej spolupráce.

20. februára 1999 - Z ruského kozmického centra Bajkonur v Kazachstane odštartovala kozmická loď, v ktorej posádke bol aj prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella. Išlo o jednu z foriem splácania ruského dlhu.

26. september - 2. október 1999 - Predseda NR SR Jozef Migaš počas návštevy Ruska ubezpečil partnerov, že orientácia Bratislavy na európske štruktúry nemôže byť v rozpore s rozvojom dobrých vzťahov s Ruskom. Bola podpísaná dohoda vzťahujúca sa k rozhodnutiu vlády o skoršom uzavretí jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

December 2000 - Vo Vysokých Tatrách sa počas súkromnej dovolenky predseda vlády Ruskej federácie Michail Kasianov neformálne stretol s predsedom slovenskej vlády Mikulášom Dzurindom.

31. január 2001 - Šéf ruskej diplomacie Igor Ivanov počas oficiálnej návštevy Slovenska rokoval s premiérom Mikulášom Dzurindom, predsedom parlamentu Jozefom Migašom a šéfom slovenskej diplomacie Eduardom Kukanom o rozvoji spolupráce a problematike deblokácie ruského dlhu.

10. február 2001 - Slovenský prezident Rudolf Schuster sa v rakúskom zimnom stredisku St. Anton stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Témou vzájomného rozhovoru boli najmä strategické otázky energetiky.

1. - 2. novembra 2001 - Na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky bol predseda Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Gennadij Selezňov. Na rokovaniach s partnerom Jozefom Migašom i prezidentom Rudolfom Schusterom sa hovorilo predovšetkým o ekonomicky výhodných partnerských vzťahoch a podmieňujúcej legislatíve.

11. - 13. novembra 2001 - Na štátnej návšteve Ruskej federácie navštívil prezident Rudolf Schuster okrem Moskvy aj Petrohrad. Bola to od vzniku samostatnej SR vôbec prvá návšteva hlavy štátu v Rusku. Okrem rokovaní s prezidentom Vladimírom Putinom sa zúčastnil na konferencii ruských a slovenských podnikateľov a stretol sa s premiérom ruskej vlády Michailom Kasianovom.

19. marca 2002 - Prezident SR Rudolf Schuster bol na pracovnej návšteve Ruskej federácie. V moskovskom Kremli s ruským prezidentom Vladimirom Putinom rokoval o rozvoji bilaterálnych vzťahov a deblokácii ruského dlhu.

18. júna 2002 - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan rokoval v Moskve s ministrom bez kresla a riaditeľom úradu vlády Igorom Šuvalovom a rezortným partnerom Igorom Ivanovom o možnej spolupráci najmä v oblasti energetických zdrojov.

20. - 21 júna 2002 - Na pracovnej návšteve v ruskom Sankt Peterburgu bol prezident SR Rudolf Schuster. Hlava slovenského štátu sa zúčastnila na rokovaní VI. Petrohradského ekonomického fóra a prevzala čestný doktorát Petrohradskej architektúrno-stavebnej univerzity.

16. - 18. februára 2003 - Delegácia Národnej rady SR vedená Pavlom Hrušovským rokovala v Moskve s vedením oboch komôr ruského parlamentu o možných konceptoch spolupráce jednotlivých orgánov parlamentov oboch krajín. Poslanecká delegácia navštívila aj Spojený ústav jadrových výskumov v meste Dubno.

7. - 9. apríla 2003 - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda oficiálne navštívil Ruskú federáciu. Rozhovory s ruským prezidentom Vladimírom Putinom sa týkali rozvoja politických a najmä obchodných vzťahov. S premiérom Michailom Kasianovom parafovali medzivládnu dohodu o automobilovej doprave.

31. mája 2003 - Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na summite Rusko-EÚ v Petrohrade, ktorý sa konal pri príležitosti osláv 300. výročia založenia tohto mesta. Zdôraznil, že Slovenská republika má záujem na dobrých vzťahoch s Ruskou federáciou a podporuje jej úsilie, ako aj snahu ďalších krajín Spoločenstva nezávislých štátov o začlenenie sa do európskych integračných štruktúr.

1. - 2. júla 2003 - Šéf ruskej diplomacie Igor Ivanov počas návštevy Bratislavy rokoval so slovenskými najvyššími ústavnými predstaviteľmi o zavŕšení úsilia vstupom do EÚ a možnostiach ekonomickej kooperácie s Ruskom.

18. októbra 2004 - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan dostal v Moskve od Sergeja Lavrova ubezpečenie, že vstup SR do EÚ a NATO nemal nepriaznivý dopad na bilaterálne vzťahy. V súvislosti so vstupom SR do EÚ deklarovali ministri zahraničných vecí potrebu doriešiť otázku zmluvnoprávnej základne.

24. - 25. februára 2005 - Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin v rámci summitu najvyšších predstaviteľov USA a Ruska prvýkrát oficiálne navštívil SR. S prezidentom Ivanom Gašparovičom, predsedom NR SR Pavlom Hrušovským a premiérom Mikulášom Dzurindom hovoril o prehlbovaní ekonomickej spolupráce. Ocenil prínos medzivládnej dohody o hospodárskej a vedecko-technickej spolupráci medzi SR a RF.

5. apríla 2005 - Na oficiálnej návšteve bol predseda Štátnej dumy Ruskej federácie Boris Gryzlov. Rokovalo sa okrem bilaterálnej spolupráce aj o medzinárodnom boji proti terorizmu a prístupoch pri dodržiavaní a zachovávaní princípov demokracie.

8. mája 2005 Prezident SR Ivan Gašparovič sa v Moskve zúčastnil osláv 60. výročia víťazstva nad fašistickým Nemeckom.

20. februára 2006 - Premiér Mikuláš Dzurinda na stretnutí s vedúcim Úradu vlády Ruskej federácie a ministrom vlády RF Sergejom Naryškinom zdôraznil potrebu aktívnej podpory exportu slovenských výrobkov do RF a ich uplatnenia na ruskom trhu. Ruský minister pricestoval na Slovensko na zasadnutie Medzivládnej komisie pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu medzi SR a RF.

5. apríla 2006 - Minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov rokoval v Bratislave aj o vlastníckych vzťahoch v Transpetrole. Ide o 49 % akcií Transpetrolu, ktoré vlastní ruská spoločnosť Jukos Finance.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 3. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Rastie nám pokrivená generácia?
 7. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 8. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 1. ZVOLEN: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 2. Detské zúbky sú veda
 3. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 7. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 8. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 9. Rastie nám pokrivená generácia?
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 11 772
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 6 148
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 946
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 462
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 690
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 289
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 116
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 951
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 892
 10. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 597

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

Neprehliadnite tiež

Domov

V Smere sú tisícky fitkívnych členov, vyhlásil exposlanec Martvoň

Niektorí členova Smeru majú odchádzať neverejne, bez vrátenia preukazov.

Domov

Danko sa v Česku stretol so Sobotkom, hovorili aj o boji za jednotnú kvalitu potravín

V rozhovore neobišli ani nadchádzajúce parlamentné voľby v ČR.

Domov

Ministerstvo chce lepšiu ochranu lesov, prišlo s memorandom

Memorandum má poskytnúť rámcovú stratégiu pre spoluprácu rezortov pri ochrane lesov.

Domov

Súdna rada zostáva bez podpredsedu, nikto nezískal potrebnú podporu

Obaja kandidáti sa dostali do rady ako zástupcovia sudcov po májovej voľbe.