Napriek tomu, že podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý pre TIS urobila v marci agentúra Focus, zaraďuje 27 % respondentov korupciu medzi najzávažnejšie problémy, programové vyhlásenie vlády je podľa TIS slabo protikorupčne zamerané. Rovnako chýba protikorupčný program, organizačné podmienky i poverený člen vlády na koordináciu problematiky, konštatoval právnik TIS Pavel Nechala. Ani Odbor boja proti korupcii na úrade vlády nemá vedenie, je poddimenzovaný a v súčasnosti nevyvíja činnosť, dodal. Aj preto je podľa TIS sťažená predvídateľnosť a čitateľnosť krokov vlády v oblasti boja proti korupcii a verejná kontrola plnenia protikorupčnej politiky vlády. Udržanie pozitívneho trendu znižovania korupcie na Slovensku je preto podľa TIS ohrozené.
Na jeho zachovanie je podľa TIS nevyhnutné prijať Protikorupčný program vlády a inštitucionálne zastrešenie tejto agendy, prijatie Protikorupčného minima, poverenie ministra vnútra prípadne ministra financií koordináciou protikorupčnej politiky a kapacitné posilnenie Odboru boja proti korupcii na úrade vlády.
Za pozitívne kroky vlády považuje TIS pokračovanie aktivity ministerstva spravodlivosti zverejňovať súdne rozhodnutia na internete i snahu zaviesť centralizovaný systém verejného obstarávania. Kladne hodnotí TIS aj odstúpenie štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Mariana Záhumenského, chýbal však zásadnejší postoj predsedu vlády, povedal Nechala. "Ak sa však má vyvodzovať politická zodpovednosť vo výkonnej moci, rovnako by mala byť uplatňovaná aj v zákonodarnej", dodal Nechala v súvislosti s návratom Záhumenského do parlamentu.
Negatívne vníma TIS aktivity ministra spravodlivosti Štefana Harabina s cieľom zrušiť Špeciálny súd a Úrad špeciálnej prokuratúry, čo by podľa Nechalu poznačilo úsilie pretrhať lokálne väzby, pre ktoré sa nedarí riešiť závažné trestné činy. TIS vyzýva na ponechanie týchto inštitúcií na dlhší čas, po ktorom by bolo možné vyhodnotiť ich efektívnosť v boji proti korupcii. Harabinovi TIS vyčíta aj odvolanie siedmich predsedov krajských a okresných súdov bez udania relevantných dôvodov. Negatívne TIS hodnotí aj pokusy úradu vlády prestať vyhotovovať zvukové záznamy z rokovaní vlády, personálne zmeny bez serióznych výberových konaní i ohrozenie nezávislosti regulátorov.
Pri hodnotení činnosti parlamentu TIS kritizuje spôsob podávania majetkových priznaní poslancov, ktorý podľa Nechalu nie je v súlade s ústavným zákonom o konflikte záujmov, aj ich prístupnosť občanom. Za negatívne označil Nechala aj nerokovanie o návrhu na rozšírenie právomocí Špeciálneho súdu o trestný čin prijímania úplatku i podplácania aj v menej závažných prípadoch, nepriamej korupcie, úkladnej vraždy a trestných činov proti mene. TIS vníma negatívne aj nerokovanie o zúžení poslaneckej imunity.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu