Trenčín 6. novembra (TASR) - Vzácnemu stromu - ginku dvojlaločnému, ktoré rastie v Trenčíne pri autobusovej stanici, hrozí likvidácia. Pozemok kúpila od mesta firma Arman Intech Reality na výstavbu hotela a polyfunkčných objektov. Storočný strom do svojich plánov nezahrnula. Hovorca Trenčína Tibor Hlobeň potvrdil, že firma asi pred dvoma týždňami požiadala mesto o povolenie na výrub stromu.
S výrubom nesúhlasí Štátna ochrana prírody, protestujú aj viacerí Trenčania, ktorí chcú strom brániť. "Tomu stromu hrozí to, čo nepredpokladal žiadny súdny človek. Zavolal som projektantovi a ten sa dosť striktne vyjadril, že o tom nebude žiadna diskusia, jednoducho oni s ním nepočítajú," povedal trenčiansky architekt Július Bruna. V letákoch vyzval občanov mesta, aby pomohli strom zachrániť. Podľa jeho slov asi 20 metrov vysoký strom má obrovskú rastovú schopnosť a každý rok viditeľne zväčšuje svoju korunu.
Ginko je na Slovensku veľmi zriedkavé. V Trenčíne neďaleko ohrozeného stromu rastú ešte ďalšie tri exempláre. Tie sú vyhlásené za chránené stromy. Podľa Kataríny Rajcovej zo Štátnej ochrany prírody štvrté ginko do projektu ochrany nebolo zahrnuté, hoci je rovnako vzácne. Dôvodom bola rekonštrukcia blízkej cesty v minulosti a obavy, že zemné práce strom neprežije. "Paradoxne to prežil a je vo veľmi dobrom zdravotnom stave," povedala Rajcová. Hodnotu stromu vyčíslili na 158 700 korún. Vo výške 130 centimetrov má 280 centimetrový obvod kmeňa.
Podľa Hlobeňa problematika ginka nie je ešte na úrovni mesta doriešená. Útvar životného prostredia a dopravy zvolal konanie a definitívne stanovisko bude známe do 15 dní. Hlobeň uviedol, že podľa odborných pracovníkov útvaru sú v hre tri varianty: investor zmení projekt a ginko zostane na svojom mieste, strom bude presadený alebo bude vyrúbaný a majiteľ pozemku vysadí nové sadenice ginka na určenom mieste na území mesta.
"Prerobiť štúdiu je stále to najlepšie riešenie. Stálo by to možno 200 tisíc korún a je to výzva pre architekta," myslí si Bruna.
Podľa Rajcovej na Slovensku vôbec nie sú skúsenosti s presadením takého veľkého stromu. "Bol by to pokus," povedala. Stanovisko Štátnej ochrany prírody podľa nej nie je pre rozhodovanie mesta o povolení výrubu záväzné.
Ginko dvojlaločné je považované za "žijúcu fosíliu". Rástlo na Zemi už pred 100 miliónmi rokov. Zachovalo sa ako jediný zástupca čeľade, rodu i druhu, ostatní zástupcovia vyhynuli.
rt som