Banská Bystrica 7. novembra (ČTK) - Záujem ľudí o palivové drevo pred nadchádzajúcou zimou narástol tak, že niektorí producenti tvoria na jeho dodávku poradovníky. Čakacia doba na drevo často presahuje šesť týždňov. Vypredané zásoby tohto údajne najlacnejšieho paliva majú nielen štátne a mestské lesy, ale aj urbariáty a súkromní majitelia, vyplýva z ankety ČTK medzi niektorými výrobcami palivového dreva.
"Drevo máme vypredané do polovice decembra," povedala vedúca skladu Banskobystrických mestských lesov Ingrid Petríková. Poradovníky na dodávku dreva v nedávnej minulosti viedli aj v pobočke štátnych Lesov SR v Žarnovici, kde predávajú priestorový meter (0,54 metra kubického) približne za 700 korún. "V súčasnosti už poradovníky nerobíme a predávame palivo, iba ak je na sklade," spresnil odbytár Jozef Maráček. Často sa však stáva, že zákazník odíde na prázdno.
Takmer nulová je možnosť získať palivové drevo od urbárskych spoločenstiev. Napríklad v urbariátoch v Hybiach alebo vo Východnej na Liptove je takmer tisíc podielnikov a každý z nich má ročne nárok na štvrť priestorového metra palivového dreva. Napriek tomu, že nie každý túto možnosť využíva, nemajú tieto spoločenstvá majiteľov lesov dosť dreva ani pre svoju potrebu.
Majitelia krbov, kachlí alebo kotlov na drevo, ktorí si palivo na zimu doteraz nezaobstarali, sa ešte môžu obrátiť na dodávateľov štiepaného dreva. Za ušetrený čas a námahu pri spracovaní si však musí zákazník oproti klasickému palivovému drevu dvojnásobne priplatiť. Cena narezaného a naštiepaného dreva sa pohybuje okolo 1300 korún za priestorový meter. Určité zásoby štiepaného dreva majú napríklad v Mestských lesoch v Košiciach, ktoré ponúkajú dodávku dreva aj s dovozom v priebehu jedného týždňa.
Podľa Jozefa Joppu z Vojenských lesov v Kežmarku je na Slovensku množstvo palivového dreva obmedzené. "Stromy sa rozrežú na jednotlivé sortimenty a palivo je iba to, čo ostane," vysvetlil. Napriek tomu, že sa za posledný rok cena palivového dreva zvýšila približne o pätinu, stále pretrváva záujem o tento sortiment spoza hraníc. V Maďarsku alebo v Rakúsku sú totiž ceny oproti slovenskému priemeru stále oveľa vyššie.
Vykurovanie palivovým drevom je napriek postupnému rastu ceny stále najlacnejšie. Náklady na zabezpečenie tepla pre bežný rodinný dom nepresiahnu za sezónu 15.000 korún, zatiaľ čo pri kúrení uhlím je to dvojnásobok a pri používaní plynu vyjde majiteľa domu vykurovanie na viac ako trojnásobok tejto sumy.
Vlastimil Rezek fil