Banská Bystrica 7. novembra (ČTK) - Lesníci v Nízkych Tatrách sa sporia s ochranármi o budovanie protipožiarnych pásov, ktoré by mali pomôcť pri hasení možných požiarov. Zatiaľ čo lesníkom vyrúbanie časti lesa a terénne úpravy nariaďujú hasiči a lesný úrad, ochrancovia prírody z Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) považujú budovanie ciest za neprípustný zásah do prírody, povedal ČTK hovorca štátneho podniku Lesy SR Peter Gogola.
Lesníci navyše vyčítajú Štátnej ochrane prírody, ktorá má pri rozhodovaní o výruboch pásov poradné slovo, že nepouživa rovnaký meter na podobné projekty. Príkladom sú podľa Gogolu rozdielne stanoviská, ktoré vydala na budovanie protipožiarnych pásov podnikom Lesy mesta Brezno a štátnym lesom. "Lesníci sú takýmto postupom zneistení," povedal Gogola.
Zatiaľ čo lesníci v Brezne už protipožiarne pásy vybudovali a pracovníci NAPANT-u už dali iba podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, výrub lesa v okolí obcí Šumiac, Heľpa a Pohorelá zastavil na ich žiadosť Obvodný úrad životného prostredia v Brezne. Ten by mal o ďalšej výstavbe protipožiarnych pásov rozhodnúť podľa riaditeľky Eleny Gregorovej v priebehu niekoľkých týždňov. "Bude sa nám ťažko rozhodovať, pretože tu proti sebe stoja zákony o ochrane prírody a požiarny zákon," povedala Gregorová.
Podľa Milana Danka z NAPANT-u však môže budovanie protipožiarnych pásov slúžiť na nepovolenú ťažbu kalamitného dreva, ktoré tu ostalo po veternej smršti z konca roka 2004. Lesníci s tým nesúhlasia a ako príklad využitia protipožiarnych pásov uvádzajú tohtoročný požiar nad obcou Pohorelá, ktorého hasenie komplikoval nepriechodný porast. Požiar nakoniec zlikvidovali s pomocou vrtuľníkov.
rez fil