Bratislava 7. novembra (ČTK) - Najchudobnejším okresom na Slovensku je podtatranský Kežmarok v Prešovskom kraji. Jeho obyvatelia si musia vystačiť s priemerným ročným čistým príjmom pod 90.000 korún, čo je v priemere menej než 7500 korún na mesiac. Naopak ľudia, ktorí žijú v Bratislavskom kraji, zarobia za rok v čistom v priemere takmer dvakrát viac. Vyplýva to z výsledkov štúdie Kúpna sila Slovensko 2006, ktorú vypracoval inštitút pre prieskum trhu GfK Slovakia.
"V grafickom rozložení kúpnej sily Slovákov je značný rozdiel medzi západným a východným regiónom krajiny," píše sa vo výsledkoch štúdie. V piatich najchudobnejších okresoch v Prešovskom a Košickom kraji, v ktorých priemerný čistý ročný príjem nepresahuje 100.000 korún, podľa nej na Slovensku žije viac ako 300.000 ľudí. Nižšia kúpna sila je okrem východu krajiny sústredená aj na strednom Slovensku s výnimkou miest Banská Bystrica a Zvolen.
Hoci Kežmarok vyšiel v prieskume ako najchudobnejší spomedzi 79 slovenských okresov, podľa štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVAR) nemá najvyššiu nezamestnanosť. Najväčšia miera evidovanej nezamestnanosti bola totiž podľa ÚPSVAR koncom septembra v okrese Rimavská Sobota.
Kežmarský úrad práce ku koncu deviateho mesiaca evidoval v okrese 21,46 percenta nezamestnaných, čo je stále vysoko nad slovenským priemerom, ktorý sa od augusta drží pod desiatimi percentami.
Najvyššiu kúpnu silu podľa GfK majú mestá Bratislava a Košice, čo má vplyv aj na okresy, ktoré s nimi susedia. Ľudia, ktorí bývajú v okresoch hraničiacich s hlavným mestom, majú v porovnaní s ním kúpnu silu nižšiu najviac o pätinu. Okresy, ktoré susedia s Košicami, sú na tom horšie najviac o dve pätiny.
leg fil