Riaditeľ ÚĽUV-u Milan Beljak chce prostredníctvom Kruhov na vode vtiahnuť talentovaných ľudí do tradície. Slovenské vzory a zvyky sa podľa neho musia posúvať do súčasnosti. Návštevníci výstavy si môžu pozrieť práce autorov ocenených v štyroch kategóriách. Porota štvrtého ročníka vyhlásila šperkovnice Zdeňka Hogha za najlepšie dielo v skupine stolovací a interiérový doplnok. Kabelky Marcela Holubca získali prvenstvo medzi odevnými doplnkami a šperkami. Najlepší suvenír vytvorila Ivica Markovičová, hoci vo svojej skupine obsadila druhé miesto. Prvé miesto v početne slabo zastúpenej skupine porota neudelila. Osobitnú kategóriu odčlenili organizátori pre stredoškolákov, ktorých zručnosti nechceli porovnávať so skúsenosťami profesionálov. Ocenenie nedostali jednotliví žiaci, ale celé kolektívy. Prvé miesto obsadila Škola úžitkového výtvarníctva J. Vydru z Bratislavy.
Tento rok Kruhy na vode oslovili 254 výtvarníkov, ktorí sa o umiestnenie uchádzali s takmer 800 prácami. Do súťaže sa zapojili aj umelci z Poľska a Českej republiky. Ako povedala kurátorka výstavy Viera Kleinová, drvivá väčšina účastníkov boli študenti a čerství absolventi vysokých škôl. Svojimi dielami si podľa Kleinovej hľadajú vlastnú cestu a vzťah k domovine. Záujemcovia môžu remeselný dizajn obdivovať v priestoroch ÚĽUV-u na Obchodnej ulici do 15. januára.
Kruhy na vode sú celoslovenskou prehliadkou dizajnu. Každý druhý rok prinášajú nové pohľady na tradičné remeslá. Dávajú priestor umelcom spájať dávne techniky a materiály s modernými. Okrem originality a výtvarnej úrovne prác sa oceňuje aj to, či sa môžu zaradiť do predaja. Nepredávajú sa však originálne diela. Myšlienka, ktorou oslovili porotu, sa využíva pri výrobe predmetov určených na predaj.