Beladice 7. novembra (ČTK) - Slovensko, Česko a Maďarsko budú spolupracovať pri rokovaniach s cukrovarníckou skupinou Eastern Sugar, ktorá chce v týchto troch štátoch zatvoriť päť cukrovarov. Dohodli sa na tom dnes ministri poľnohospodárstva štátov Vyšehradskej štvorky. Zároveň chcú spoločne zistiť možnosti, ako zachovať pre krajiny kvóty na výrobu cukru, ktorá v súčasnosti patrí cukrovarom Eastern Sugar.
"Slovensku hrozí, že stratí po ukončení výroby cukru v Dunajskej Strede takmer tretinu kvóty na výrobu cukru, čo je 70.000 ton ročne," povedal slovenský minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Maďarsko by prišlo o štvrtinu kvóty a Česko o 22 percent.
Eastern Sugar totiž môže kvóty predať Európskej únii za stanovenú kompenzáciu, a štáty tým vraj prídu o možnosť výroby cukru. Spolu s produkciou cukru by klesla aj plocha, na ktorej sa pestuje cukrová repa. Poľnohospodári sa následne budú musieť preorientovať na iné plodiny.
Cukrovarnícka skupina Eastern Sugar chce závody zatvoriť pre obmedzenie výroby cukru v EÚ a poklesu jeho cien. Únia musí export cukru postupne výrazne obmedzovať pod tlakom Svetovej obchodnej organizácie. Od júla platí v EÚ reforma, ktorá predpokladá, že garantované ceny cukru v únii klesnú od sezóny 2006/07 počas štyroch rokov o 36 percent a cukrovej repy o dve pätiny.
Ministri V4 sa dnes tiež dohodli na spoločnom postupe pri rokovaní s úniou o zachovaní súčasného systému priamych platieb poľnohospodárom až do roku 2010. Od budúceho roka by totiž mali byť priame platby poľnohospodárom vyplácané v plnej výške iba po splnení určitých požiadaviek, napríklad v oblasti ochrany životného prostredia. Ministri chcú zavedenie nových pravidiel oddialiť až do roku 2013.
"Sme toho názoru, že plné zavedenie tohto systému, ktorý je náročnejší pre farmárov aj na administratívu, by malo byť až po dosiahnutí porovnateľných priamych platieb so starými štátmi únie. V súčasnosti je to pre nás neprijateľné," zakončil Jureňa.
Nové štáty EÚ dostávajú na priame platby poľnohospodárom menej než pôvodné štáty únie. Vláda im potom môže podporu navýšiť. Pre tento rok mohli napríklad slovenskí poľnohospodári dostať priame platby 65 percent úrovne krajín bývalej európskej pätnástky. Bývalá vláda Mikuláša Dzurindu však možnosť maximálneho dorovnania platieb nevyužila a poľnohospodárom schválila priame platby vo výške 54 percent úrovne starých členov únie. Nový kabinet Roberta Fica, ktorý nastúpil po júnových voľbách, už súhlasil, aby priame platby farmárom na budúci rok stúpli na najvyššiu možnú úroveň, teda na 70 percent pôvodných štátov únie.
rez prl