SME

Flašíková chce, aby sa vláda zaujímala o problémy Bratislavy

BRATISLAVA 9. novembra (SITA) - Razantné presadzovanie programových priorít, častú komunikáciu s vládou pri riešení problémov hlavného mesta a zásadnú zmenu v informovanosti občanov o práci bratislavského ...

BRATISLAVA 9. novembra (SITA) - Razantné presadzovanie programových priorít, častú komunikáciu s vládou pri riešení problémov hlavného mesta a zásadnú zmenu v informovanosti občanov o práci bratislavského magistrátu sľubuje voličom kandidátka na funkciu primátora Bratislavy Monika Flašíková - Beňová. Bratislavská vicežupanka a europoslankyňa Flašíková - Beňová kandiduje s podporou Smeru-SD, ĽS-HZDS, SMK, Strany zelených a Slobodného fóra. Podľa analytikov je najvýraznejšou protikandidátkou súčasného primátora Andreja Ďurkovského, ktorý sa o znovuzvolenie uchádza s podporou KDH a SDKÚ-DS.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore, ktorý poskytla agentúre SITA uviedla, že predvolebný súboj o primátorské kreslo v hlavnom meste nevníma ako súboj ľavice a pravice, ale ako súboj medzi Ďurkovského doterajšími primátorskými aktivitami a alternatívou, ktorú obyvateľom Bratislavy ponúka ona. "Nevnímam primátora Bratislavy ako bežného komunálneho politika. Bratislava ako hlavné mesto má osobitné postavenie upravené zákonom, primátor môže chodiť na každé zasadnutie vlády a predkladať tam návrhy, ktoré sú v prospech hlavného mesta a týkajú sa ho," zdôraznila Flašíková - Beňová. Súčasný primátor podľa jej informácií právo zúčastňovať sa na zasadnutiach vlády nevyužil ani raz. Flašíková - Beňová by sa snažila s vládou komunikovať čo najčastejšie, pretože podľa nej identitu krajiny vytvára aj hlavné mesto. Prostredníctvom hlavného mesta si vytvára identitu celý štát a všetci jeho občania, preto vláde musí záležať na tom, ako sa bude hlavné mesto rozvíjať.

SkryťVypnúť reklamu

Flašíková - Beňová tiež sľubuje zásadnú zmenu pri informovaní občanov o činnosti magistrátu. Ak by vyhrala primátorské voľby, na internetovej stránke Bratislavy chce zverejňovať účtovníctvo magistrátu, vrátane faktúr a kompletných zmlúv aj s dodatkami. Magistrát pod jej vedením by podľa nej neakceptoval požiadavku zmluvného partnera, že niektoré zmluvy alebo ich časti by boli utajené. "To nie je vzťah medzi dvoma privátnymi firmami, to je vzťah medzi samosprávou, kde sú verejné peniaze a privátnou sférou," dodala. Podľa nej je tiež dôležité stransparentniť nakladanie s majetkom mesta, vytvoriť napríklad verejne prístupnú databázu nehnuteľností, ktoré magistrát ponúka na predaj, aby o nich vedelo čo najviac investorov a docieliť tak predaj za čo najvyššiu cenu.

SkryťVypnúť reklamu

Úspech Bratislavy vidí Flašíková - Beňová v dobrej komunikácii medzi magistrátom, mestskými časťami a samosprávnym krajom. Magistrát podľa nej nemôže byť "monokratický vydavateľ rozhodnutí". Primátor podľa nej musí udržiavať dobré vzťahy s mestskými časťami a ak chce presadiť niečo, čo sa týka určitej mestskej časti, musí prísť na jej zastupiteľstvo a snažiť sa konkrétnymi argumentmi poslancov presvedčiť o dôležitosti projektu.

Vicežupanka Flašíková - Beňová bola podľa svojich slov sklamaná, keď Bratislavský samosprávny kraj (BSK) nedávno dostal požiadavku magistrátu na spolufinancovanie jednej mestskej komunikácie a primátor Ďurkovský "nenašiel ani toľko slušnosti, aby sem prišiel a krajským poslancom vysvetlil, prečo je to pre mesto dôležité". Verím, že keby komunikoval a vysvetľoval, určite by sa našlo riešenie. On však iba poslal list, že žiada 50 miliónov. Flašíková - Beňová je proti Ďurkovského návrhu zákona o Bratislave, ktorý počíta s tým, že by sa stala samostatným krajom. Starostovia mestských častí ju informovali, že zákon bude len veľmi formálny a všetko ostatné má byť upravené štatútom. Starostovia sa podľa nej obávajú, že všetko, čo nebude v zákone, ale len v štatúte, bude politicky ovplyvniteľné podľa zloženia zastupiteľstva, ktoré má právo štatút meniť. "Takto podľa mňa nemá vyzerať zákon o Bratislave. Buď v ňom budú uvedené všetky kompetencie a spôsob rozdelenia financií, alebo ten zákon nemá zmysel," uzavrela Flašíková - Beňová.

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 653
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 128
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 214
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 647
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 169
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 265
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 139
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu