Bratislava 9. novembra (TASR) - S modelovými príkladmi riešenia národnostných a náboženských problémov prispeli do diskusie o integrácii balkánskych krajín zástupcovia SMK a KDH, ktoré sú členmi Európskej ľudovej strany - Európskych demokratov (EPP-ED). "SMK je podporovaná najmä, ale nielen občanmi maďarskej národnosti. Má skúsenosti zo zapojenia desaťpercentnej menšiny do vládnutia na najvyššej úrovni," uviedol podpredseda SMK József Berényi na dnešnej konferencii vysokých predstaviteľov EPP-ED a pravoslávnych cirkví v Bratislave.
Na rozdiel od zástupcu rumunského predsedu vlády Bélu Marka, ktorý celý svoj prejav predniesol v rodnej maďarčine, Berényi symbolicky odkomunikoval prvú časť reči v slovenskom a druhú v maďarskom jazyku. "Európska perspektíva síce bola krajinám juhozápadného Balkánu v roku 2003 v Solúne prisľúbená, dnes je však každý štát v inom štádiu," upozornil. Napríklad pre Srbsko sa podľa neho javí vstup do EÚ problematickejší dnes ako pred tromi rokmi.
Predseda KDH Pavol Hrušovský otvoril svoj prejav konštatovaním, že budovanie európskej jednoty v mnohosti je o to jednoduchšie, že hodnotové rozdiely nie sú diametrálne. "Žriedlom našich kultúr je kresťanstvo," povedal.
Za modelový príklad riešenia rozporov medzi cirkvami považuje Hrušovský spor medzi pravoslávnou a gréckokatolíckou cirkvou na Slovensku. Komunistický režim totiž v päťdesiatych rokoch násilne zlúčil gréckokatolíkov s pravoslávnou cirkvou, na ktorú previedol aj majetok gréckokatolíckej cirkvi. Hoci neskôr obnovila svoju činnosť, majetok sa jej vrátil až po revolúcii v roku 1989. Štát však všetky budovy, ktoré vracal gréckokatolíkom, od pravoslávnej cirkvi odkúpil, čím jej umožnil postaviť si nové.
"Slovensko je vzorom ekumenizmu a toto bol podľa mňa jeden z dôvodov, prečo si za miesto konania tejto veľmi vážnej konferencie vybrali práve Bratislavu," uviedol Hrušovský. "Ja som nie náhodou spomenul, aké tu boli konflikty a doslova nenávisti medzi príslušníkmi jednotlivých cirkví, konkrétne gréckokatolíckej a pravoslávnej," doplnil.
Slovensko podľa Hrušovského v minulosti dokázalo schopnosť riešiť veľmi ťažké spory na rôznych úrovniach a "keďže ide o dialóg medzi pravoslávnymi a katolíckymi cirkvami, Slovensko vie ponúknuť svoje skúsenosti."
Ako v diskusii uviedlo viacero rečníkov, záujem EPP-ED o dialóg s pravoslávnymi cirkvami vyplýva aj z faktu, že s pristupujúcimi novými členmi bude postupne vzrastať počet občanov EÚ tohto vierovyznania.