Pre TASR to potvrdil podpredseda strany Milan Urbáni.
"Je treba splniť množstvo formálnych podmienok, napríklad všetci naši zástupcovia v inštitúciách EÚ sa musia stať členmi EPP skupín. Zatiaľ to nie je také horúce, ale záujem tu je," vysvetlil. Jednou z podmienok vstupu je, že s ním budú súhlasiť všetci slovenskí členovia EPP - KDH, SMK, aj SDKÚ-DS. "Uvidíme, ako sa vyvinie situácia napríklad v KDH," uzavrel.
"Zatiaľ sa žiadny proces smerujúci k otvoreniu diskusie o možnom začatí rozhovorov o prijatí HZDS-ĽS v EPP nezačal. Ak sa začne - a ja poznám, aký je dlhý, náročný, zložitý a v prvom rade zodpovedný - tak sa KDH vyjadrí," reagoval predseda KDH Pavol Hrušovský. "Ku každej jednej novoprijímanej strane sa musia vyjadriť všetky členské strany EPP," pripomenul.
"Nikto sa ma dnes na vstup HZDS do Európskej ľudovej strany nepýta," odmietol predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda otázku, či podporuje začlenenie ĽS-HZDS do EPP. Náznaky Smeru-SD, že europoslanci SDKÚ-DS kliesnia ĽS-HZDS cestičku do EPP považuje za znak nervozity z "rastúceho napätia" vo vládnej koalícii. "Z toho, že predseda HZDS kritizuje to, že sa koalícia nestretáva, že Fico si robí, čo sa mu zachce," uviedol Dzurinda.
"Ja som tiež členom EPP a nejaké špeciálne lobovanie som nezaregistroval," oponuje aj europoslanec SMK Árpád Duka-Zólyomi. "Pravda je, že predstavitelia SDKÚ-DS sa k tejto otázke vyjadrovali opatrnejšie," doplnil Duka-Zólyomi, podľa ktorého vstup ĽS-HZDS na čele s Vladimírom Mečiarom čo i len do pozície pozorovateľa nie je reálny.