HÔRKA 10. novembra (SITA) – Len jeden deň po odovzdaní Čistiarne odpadových vôd v Poprade sa Podtatranská vodárenská spoločnosť (PVS) pustila do ďalšieho projektu, ktorý vyrieši zásobovanie pitnou vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd v desiatich spišských obciach a mestách. V rámci projektu Rozvoj a zlepšenie infraštruktúry vodovodov a kanalizácie v podtatranskom regióne sa vyrieši zásobovanie kvalitnou pitnou vodou v obciach Červený Kláštor, Majere a Lechnica, Domaňovce, Odorín, Jamník, Spišský Hrušov, Lomnička a v meste Podolínec.
Väčšina týchto obcí má doteraz len povrchové zdroje pitnej vody, s ktorými je najmä počas suchých rokov a veľkých mrazov veľký problém. V Podolínci sa už stalo aj to, že niektorí obyvatelia volali primátorovi, aby si mohli na mestskom úrade vyprať bielizeň, pretože nemali vodu. „Niekedy to beriem s humorom, ale dnes už vidím, že sa oplatilo ísť do celého projektu,“ uviedol pri poklopaní základného kameňa stavby v Hôrke primátor Podolínca Daniel Marhefka.
Nová kanalizácia a čistiareň odpadových vôd pribudne v obci Hôrka, na ktorú by mali byť v budúcnosti napojené aj kanalizácie z obcí Hozelec a Švábovce. V obci Hôrka sa vyrieši dlhoročný problém, keď odpadové vody z celej obce končia vo vodárenskom toku rieky Hornád. Nová kanalizácia a čistiareň umožní podľa starostu Hôrky Karola Leva Irrganga ďalší rozvoj obce a výstavbu rodinných domov. „Od roku 1990 vzrástol počet obyvateľov v obci o 480. Ďalších 43 rodinných domov je rozostavaných a pripravujú sa lokality pre ďalších 80 až 100 domov,“ uviedol K. L. Irrgang.
Projekt Rozvoj a zlepšenie infraštruktúry vodovodov a kanalizácie v podtatranskom regióne zahŕňa obce z piatich okresov a dvoch krajov z celého Spiša. „Podmienka v čase podávania žiadosti bola, aby bolo vydané platné stavebné povolenie,“ zdôvodnil široký záber projektu investičný riaditeľ PVS Peter Ďuroška. Na celkových nákladoch 150 mil. Sk sa 75 percentami podieľa Európsky fond regionálneho rozvoja a 20 % štátny rozpočet, päť percent predstavujú zdroje PVS. Vybuduje sa 15,6 km vodovodných sietí, tri vodojemy, dve čerpacie stanice pre zdroj podzemnej vody, 8,7 km kanalizácie a jedna ČOV. Po ukončení projektu sa v regióne zvýši napojenosť obyvateľov na verejný vodovod zo 48 na 94 % a na kanalizáciu zo 40 na 90 %. Dodávateľom stavby je združenie firiem Arprog, ktorého členmi sú Arprog Poprad, Combin Banská Štiavnica a Vodohospodárske stavby – ekologický podnik. Výstavba všetkých objektov by mala byť ukončená do októbra budúceho roka.