Košice 10. novembra (TASR) - Reformné zákony v oblasti poskytovania stomatologickej starostlivosti sú pre pacientov ale aj pre zubných lekárov zle nastavené. Ak nedôjde k urýchleným legislatívnym krokom, veľká časť poistencov si bude musieť v budúcom roku zaplatiť zubné ošetrenie v plnom rozsahu.
"Ešte stále prichádzame na nášľapné míny, ktoré sú v zákonoch ukryté a ktoré spôsobujú to, čo sa nám stane v budúcom roku," konštatoval dnes na stretnutí s novinármi v Košiciach prezident Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Ján Gašič. "Prehliadku chrupu totiž možno vykonať až štyri mesiace po ukončenej konzervačno-chirurgickej sanácii," upozornil.
Zákon o zdravotnej starostlivosti stanovuje, že preventívnu prehliadku v roku 2006, ktorá je podmienkou pre úhradu ošetrenia zubného kazu zo zdravotného poistenia v roku 2007, možno vykonať až štyri mesiace po ošetrení chrupu. "To znamená, až po zaplombovaní pokazených zubov a odstránení tých zubov, ktoré sú určené k extrakcii. Táto doba štyroch mesiacov je však príliš dlhá a de facto znamená, že pacient, ktorý si do 1. septembra nedal zuby ošetriť, nemá v roku 2006 už nárok vykonať preventívnu prehliadku a v roku 2007 si bude platiť ošetrenie v spojitosti so zubným kazom v plnej miere," vysvetlil prezident SKZL.
Do konca augusta podľa informácií niektorých zdravotných poisťovní bolo urobených iba okolo 17 až 20 percent preventívnych prehliadok u dospelých poistencov. Väčšina obyvateľstva je teda v zmysle zákona na budúci rok pri ošetrení zubného kazu vyradená zo zdravotného poistenia. V prípade nutnosti si takéto ošetrenie bude musieť plne uhradiť. Zdravotné poisťovne ale ušetria.
Podľa Gašiča je problémom aj výška vyčlenených financií na pokrytie základných stomatologických potrieb obyvateľstva a tiež fakt, že za osem mesiacov zhruba 3100 zubných lekárov nie je schopných dať poistencom všetky zuby do poriadku. Z celkového objemu financií určených na zdravotníctvo ide na Slovensku na ošetrenie chrupu iba okolo troch percent. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pritom odporúča od 8 do 11 percent. V EÚ sa to pohybuje od 6 do 11 percent.