Košice 10. novembra (ČTK) - Najväčšej slovenskej teplárni, ktorá zásobuje teplom viac ako 80.000 domácností v Košiciach, sa podarilo vyriešiť problém s hrozbou nedostatku uhlia na zimu. ČTK o tom dnes informoval predseda predstavenstva Teplárne Košice (TEKO) Ladislav Lazár.
Vedenie TEKO sa dohodlo s firmou vylúčenou z tendra na dodávku uhlia a s ďalšími dvoma účastníkmi súťaže z leta tohto roku tak, že dodávky budú zabezpečovať všetky tri spoločnosti. Pôvodne vylúčená spoločnosť dnes zároveň stiahla žalobu voči TEKO, na základe ktorej súd predbežným opatrením zakázal teplárni nakupovať uhlie od dvoch víťazov spochybnenej súťaže.
"Aj napriek krátkosti času, obmedzeným možnostiam riešenia situácie a vzhľadom na vydané predbežné opatrenie a už existenciu dvoch kúpnych zmlúv sa predstavenstvu podarilo prijať a schváliť také riešenie, ktoré umožní zabezpečiť uhlie pre vykurovaciu sezónu za výhodnejších ekonomických a technických podmienok," uviedol dnes pre ČTK Lazár.
Ešte nedávno pritom teplárni podľa neho hrozilo, že nebude mať dosť uhlia na zabezpečenie prevádzky, v dôsledku čoho by Košičania museli platiť za kúrenie asi o štvrtinu viac ako v súčasnosti. Tepláreň by totiž pri kúrení musela využívať len plyn, ktorý je drahší. V súčasnosti Tepláreň Košice využíva pri výrobe tepla na 60 percent plyn a na 40 percent uhlie.
Za nedostatkom uhlia bol súdny spor s jedným z účastníkov tendra na dodávku uhlia z júla tohto roku. Ten totiž napadol priebeh súťaže a prostredníctvom predbežného opatrenia súdu sa mu podarilo dosiahnuť, že tepláreň nemohla nakupovať uhlie od dvoch firiem, ktoré v tendri uspeli. Teplárni preto hrozil ročný nárast nákladov o 460 miliónov korún.
Nové vedenie nastúpilo do spoločnosti po valnom zhromaždení štátom kontrolovanej Teplárne Košice v polovici októbra tohto roku. Tepláreň mala byť podľa zámerov predošlej vlády sprivatizovaná, pričom záujem o jej kúpu mala najmä česká energetická firma ČEZ. Nová vláda premiéra Roberta Fica však privatizáciu teplárne zrušila. Celkovo sa o najväčšiu slovenskú tepláreň s ročnými tržbami okolo 2,5 miliardy korún uchádzalo 17 záujemcov.
ker boa