rozširovaniu Európskej únie za cenný prínos pri príprave rozhodnutí v oblasti rozširovania. "Súhlasíme s východiskami a základnými princípmi, z ktorých stratégia vychádza," konštatuje sa v stanovisku MZV.
Slovensko sa stotožňuje s hodnotením posledného ukončeného kola rozširovania, podľa
ktorého malo prijatie nových členských krajín pozitívne účinky na ekonomiky všetkých krajín EÚ vrátane pracovného trhu. "V tomto zmysle sa potvrdili naše stanoviská, podľa ktorých vstup nových členských krajín nespôsobí problémy v žiadnej oblasti v rámci jednotného trhu EÚ," uvádza hovorca MZV Ján Škoda. Za zásadné faktory úspešného pokračovania rozširovania považuje SR plnenie potrebných kritérií krajinami, ktoré majú ambície stať sa členmi, ako aj vytvorenie takých podmienok vo vnútri súčasnej únie, ktoré umožnia ašpirantom stať sa plnoprávnymi členmi EÚ. SR ako dlhodobý podporovateľ procesu rozširovania víta pozitívne hodnotenie dosiahnutého pokroku v prístupových rokovaniach s Chorvátskom a podporuje jeho prijatie za člena EÚ hneď po ukončení prístupových rokovaní. Odporúčania na odstránenie nedostatkov tlmočené Európskou komisiou vo vzťahu k Turecku Slovensko rešpektuje a dúfa, že Turecko prijme v čo najkratšom čase potrebné
opatrenia tak, aby prístupový proces mohol pokračovať.
Slovenská republika bude podľa Škodu aj naďalej podporovať integračné ambície krajín, ktoré majú záujem stať sa v budúcnosti členmi EÚ a splnia potrebné kritériá. Zároveň bude SR aktívnym účastníkom dialógu medzi členskými krajinami únie o prijatí vnútorných reforiem, ktoré do budúcnosti vytvoria podmienky pre ďalšie rozšírenie zjednotenej Európy.