Košice 3. apríla (TASR) - Obavy nad zneužitím údajov získaných pri májovom sčítaní ľudu v neprospech Rómov dnes v Košiciach vyjadril novozvolený predseda Rómskeho národného parlamentu Ladislav Fízik. "Podľa nás sčítanie nebude demokratické a my Rómovia ho asi nebudeme môcť uznať za skutočne objektívne," povedal.
Ako ďalej uviedol na stretnutí s novinármi, "nechcú našich ľudí dať za sčítacích komisárov a hľadajú všelijaké možnosti, ako im to znemožniť". Fízik konštatoval, že napriek ponuke zo strany Rómov len minimum z nich bolo ustanovených za sčítacích komisárov. Predstavitelia rómskej menšiny sa pritom domnievajú, že "nie je vôľa, aby sa ukázalo, koľko Rómov žije v skutočnosti na Slovensku". Ako príklad uviedol Rimavskú Sobotu, kde zo 178 sčítacích komisárov je iba jeden Róm, pričom tam údajne žije asi 5000 príslušníkov tejto menšiny. Podobné snahy evidujú podľa neho aj v Košiciach, Banskej Bystrici, Dunajskej Strede i Bratislave.
Problémom u Rómov je podľa Fízika aj fakt, že si mýlia národnosť so štátnou príslušnosťou, a preto sa mnohí pri sčítaní označia za Slovákov. Na individuálne pôsobenie medzi nimi neostáva veľa času, a preto sa rómski lídri začiatkom mája chcú obrátiť na príslušníkov rómskeho národa s memorandom, "aby si uvedomili, že sú Rómovia a že je to spoločenská potreba, aby sa k svojej národnosti prihlásili".
V tejto súvislosti Fízik poznamenal, že sa obrátia aj na mimovládne a medzinárodné organizácie so žiadosťou, aby monitorovali priebeh a regulárnosť priebehu sčítania ľudu.
Fízik dnes opätovne deklaroval, že po popradskom sneme 24. marca je rómsky národ opäť jednotný. Výnimkou je Rómska iniciatíva Slovenska (RIS) Alexandra Patkolóa, o ktorom Fízik povedal, že "je jasné, kam patrí". Napriek tomu nevylúčil, že s ním budú rokovať. Za uzavretý považuje aj problém okolo Rómskej občianskej iniciatívy (ROI), ktorá je dnes "demokratická strana s riadne zvoleným novým predsedom Milanom Mižičom". Fízik informoval, že po februárovej preregistrácii je v súčasnosti na Ministerstve vnútra SR platne registrovaných 12 rómskych politických strán. Predstavitelia jedenástich z nich podľa neho akceptujú výsledky popradského snemu, ktorý si zvolil nových predstaviteľov Rómskeho národného parlamentu, faktického nástupcu Dohody rómskych strán a hnutí.