RUŽOMBEROK 11. novembra (SITA) – Študenti troch umeleckých stredných škôl zo Slovenska, Čiech a Poľska vytvorili ojedinelý projekt s názvom Trojhlas. Vznikol na základe spolupráce pri vzdelávaní a výchove žiakov v umeleckých odboroch. Zapojili sa do neho žiaci z Ružomberka, umeleckých škôl z českej Opavy a poľského Zabrze, informovala agentúru SITA koordinátorka projektu zo Školy úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) v Ružomberku Ľubica Malíková. „Z každej školy to bolo šesť až osem študentov a štyria učitelia,“ povedala. Práce študentov možno vidieť na výstave, ktorú otvorili v Liptovskom múzeu v Ružomberku.
Návštevníci môžu vidieť 85 výstavných kresieb, malieb a objektov. Žiaci ich vytvorili počas dvoch rokov trvania projektu. Ich vzájomné výmeny a návštevy sa zameriavali na štyri oblasti – maľba, kresba, fotografia a tvorba výtvarného objektu. Prvá sa uskutočnila v októbri 2005 v Zabrze. Študenti pracovali v ateliéroch Kresba, Maľba, Socha a Foto na tému Zabrze – história baníctva a industriálna architektúra. V júni 2006 sa stretli v rovnakých ateliéroch v Opave, kde sa venovali myšlienke Človek v priereze časom. Posledným bolo tretie projektové stretnutie, keď minulý mesiac zavítali žiaci do Ružomberka. Na tému Ružomberok – súzvuk s prírodou si vymenili svoje skúsenosti v ateliéroch pletiarskej, tkáčskej, tlačiarenskej a propagačnej tvorby .
Podľa riaditeľa ŠUV v Ružomberku Róberta Bardyho si cez projekt školy, žiaci i pedagógovia rozšírili svoje obzory, navzájom vymenili skúsenosti a prispeli k rozvoju kontaktov na medzinárodnej úrovni. „Mladí predstavili myšlienky bez ohľadu na hranice, a tým obohatili nielen seba, ale aj svoje kultúrne prostredie v ktorom žijú,“ povedal na vernisáži primátor Ružomberka Juraj Čech, ktorý sa paralelne popri prácach študentov ako čestný hosť výstavy prezentuje v múzeu so zbierkou 80 fotografií. Snímky zachytávajú prírodnú pamiatkovú rezerváciu Vlkolínec pri Ružomberku. Predseda Zväzu slovenských fotografov Ľubomír Schmida sa nazdáva, že tento projekt i výstava je prezentáciou kultúrnej tvorivosti a ducha človeka, ktorý má cit pre krásno, pre niečo, čo ho inšpiruje a môže zachytiť vlastnými rukami alebo zrakom pretaviť na plátno.
Projekt Trojhlas podporila Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu v rámci programu Socrates II – program Európskeho spoločenstva v oblasti vzdelávania. Bol schválený v podprograme Comenius 1, na ktorý získala ŠÚV v Ružomberku grant vo výške 4.900 eur. Hlavným cieľom podprogramu Comenius je zvyšovať kvalitu a posilniť európsku dimenziu školského vzdelávania, predovšetkým podporou medzinárodnej spolupráce škôl, odborného rastu učiteľov priamo zapojených do školského vzdelávania a podporou výučby jazykov a interkultúrneho povedomia. Spoločnú medzinárodnú výstavu Trojhlas organizuje Liptovské múzeum v Ružomberku. Potrvá do 15. januára budúceho roku.