BANSKÁ BYSTRICA 12. novembra (SITA) - Občianska iniciatíva Občania mestu (OI OM) adresovala kandidátom na mestských poslancov a primátora Banskej Bystrice súbor občianskych požiadaviek na mestskú samosprávu, ktoré vyplynuli z verejnej diskusie, nazvaný Občianska agenda 2006. Ako uviedla Ivica Nemčeková z OI OM, agenda sa týka informovanosti o činnosti samosprávy, vzťahu medzi občanom a poslancami a zapojenia občanov do rozhodovania, vzťahu medzi občanmi a magistrátom a rozvoja mesta. „Významnú časť tvoria nesplnené požiadavky Občianskej agendy 2002. Medzi nimi je odstránenie cenzúry kritických príspevkov z diskusie na internetovej stránke mesta, zavedenie odkazovej schránky pre mestských poslancov či umiestnenie ďalších informačných tabúľ na sídliskách, aby jedna tabuľa pripadala na 1 000 obyvateľov,“ uviedla Nemčeková.
Medzi aktuálne požiadavky v informovanosti patrí napríklad dôsledné dodržiavanie zásad informačného systému, ktoré mestské zastupiteľstvo schválilo v októbri 2004, zverejňovať na internetovej stránke informácie o verejných obstarávaniach, zverejňovať na tejto stránke aj všetky zmluvy mesta a mestských organizácií, ak z nich vyplývajú záväzky nad milión korún ročne alebo ak je dĺžka zmluvy najmenej tri roky.
Vo vzťahu občanov a poslancov občianska agenda požaduje aspoň raz štvrťročne verejné stretnutia poslancov s obyvateľmi v každom obvode, zmenu štruktúry volebných obvodov v meste tak, aby sa posilnila väzba poslancov na občanov, zavedenie vystúpenia občanov ako pravidelný bod programu každého zasadnutia mestského zastupiteľstva, verejné zasadnutia komisií zastupiteľstva, ale aj bezplatné sprístupnenie športovísk mestských škôl v čase mimo vyučovania.
Vo vzťahu k magistrátu požadujú občianski aktivisti zriadiť kanceláriu prvého kontaktu, ktorá nebude obmedzená úradnými hodinami, centralizovať príjem a evidenciu všetkých žiadostí a elektronickým systémom registrovať priebeh ich vybavovania s možnosťou priebežnej a záverečnej kontroly ako aj zabezpečiť kvalitnú údržbu verejných
V oblasti rozvoja mesta patrí medzi požiadavky Občianskej agendy 2006 spracovať stratégiu rozvoja vrátane nového územného plánu mesta, vytvoriť podmienky na príchod nových investorov, podporovať environmentálne priaznivú verejnú dopravu, a to najmä zavedením trolejbusovej dopravy aj na sídlisko Sásová a budovaním siete cyklotrás v meste, či spracovať komplexnú odbornú koncepciu dopravy v meste.
Požiadavky občianskej agendy budú hlavnou témou diskusného okrúhleho stola kandidátov na post primátora mesta, ktorý OI OM organizuje 21. novembra. Ich uskutočňovanie budú občianski aktivisti v nasledujúcom volebnom období dôsledne sledovať.