POPRAD 12. novembra (SITA) – Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) na Lomnickom štíte vo Vysokých Tatrách po prvýkrát vo viac ako 40-ročnej histórii najvyššie položeného pracoviska na Slovensku otvorí 18. novembra dvere pre verejnosť. Deň otvorených dverí astronomického pracoviska na Lomnickom štíte sa koná pri príležitosti Európskeho týždňa vedy a techniky.
Podľa astronóma Vojtecha Rušina to však nie je jediný dôvod pre sprístupnenie priestorov verejnosti. „Na Lomnickom štíte je úžasne málo priestoru. Druhý je, že na Lomnickom štíte je čas pobytu obmedzený na 50 minút. Ďalší dôvod je to, že sme našli dobrú spoluprácu s Tatranskými lanovými dráhami a vyšli v ústrety návštevníkom, ale hlavne chceme sprístupniť najvyššie položené pracovisko na Slovensku a v strednej Európe a priblížiť život na Lomnickom štíte,“ uviedol pre médiá V. Rušin.
Na Lomnickom štíte sa nachádzajú dve pracoviská SAV. Okrem astronómov, ktorí sú na Lomnickom štíte od roku 1962, sú tam aj pracovníci Ústavu experimentálnej fyziky. Astronómovia na Lomnickom štíte pozorujú slnečnú korónu, čo chcú ukázať aj ľuďom. „Zároveň chceme ukázať daňovým poplatníkom, na čo vlastne idú ich peniaze,“ doplnil V. Rušin.
Lákadlom pre záujemcov o prehliadku hvezdárskeho pracoviska na Lomnickom štíte bude cena lístka na visutej lanovke. Spiatočný cestovný lístok v úseku Skalnaté pleso – Lomnický štít bude stáť 100 Sk. Normálna cena lístka je pritom 550 Sk.
V prípade, že 18. novembra bude nepriaznivé počasie a nebude premávať lanovka, presunú astronómovia akciu na 23. decembra alebo na iný termín na jar budúceho roku. Ak bude pekné počasie, návštevníci sa budú môcť pokochať okrem prehliadky astronomického pracoviska aj výhľadmi na poloninské Karpaty, maďarskú Matru, Pieniny s poľským Novym Targom a za veľmi dobrých podmienok sa dá dovidieť až do Rumunska.