Vyšné Nemecké 12. novembra (TASR) - Vyše 1,448 milióna osôb prešlo v priebehu desiatich mesiacov tohto roka slovensko-ukrajinskou štátnou hranicou. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to viac ako stopercentný nárast.
Colný úrad v Čiernej nad Tisou zaznamenal najväčšiu frekventovanosť prestupov cez spomínanú hranicu hlavne v letných mesiacoch. "Od júna do augusta prešlo priechodmi o 20 percent ľudí viac v porovnaní s ostatným obdobím roka," uviedol dnes pre TASR riaditeľ úradu Vojtech Tóth. Dodal, že obyvatelia Slovenska cestujú na Ukrajinu najmä za nákupmi sezónneho oblečenia, obuvi, pohonných hmôt, cigariet, alkoholu, cukroviniek a pod.
Colníci na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom zaznamenali v sledovanom období 891 566 prestupov. Práve pri tomto priechode TASR oslovila cestujúcich s otázkou, za čím najčastejšie na Ukrajinu cestujú: "Bola so v Užhorode pozrieť si mestské trhy a keďže som študentka geografie, chcela som vidieť ľudí a krajinu, ako to tam vyzerá. Spojila som to s nákupom dobrej kozmetiky a oblečenia," povedala 23-ročná študentka.
"Chodím na Ukrajinu na nákupy. Tesne za hranicu len na cigarety a alkohol a na oblečenie sa oplatí chodiť na trhovisko do Užhorodu, pretože je tam lacnejší a aj kvalitnejší tovar ako u nás v čínskych obchodoch. Ak ideme s autom, tak berieme aj pohonné látky, lebo sú o 10 korún približne lacnejšie ako u nás," zdôveril sa Juraj, ktorý žije v neďalekej obci vzdialenej od hraníc iba osem kilometrov. Dodal, že v prípade priaznivého počasia chodia obyvatelia okolitých slovenských obcí za hranicu aj peši alebo na bicykloch.
Viacerí cestujúci z osobných motorových vozidiel sa však sťažujú na zdĺhavé čakacie doby a dlhé kontroly. "Na Ukrajinu chodím ako podnikateľ na stavbu. Moje skúsenosti s čakaním na hranici pri návrate na Slovensko sú otrasné. Čakacie doby pri vstupe na Slovensko sú od štyroch do ôsmich hodín, no a to predbiehanie na ukrajinskej strane je jednoducho des. Ak chceme podporiť malé a stredné podnikanie, ako sa deklaruje, mali by sme s tým urýchlene niečo robiť," konštatoval 48-ročný podnikateľ zo Šariša.
Čakacie doby sa podľa Tótha menia v závislosti od zaťaženia hraničných priechodov cestujúcimi. Pohybujú sa v rozmedzí od 30 minút do štyroch hodín. V priemere však hraničný priechod prestupuje každú minútu jeden cestujúci. "V dobe jednej minúty sú zahrnuté úkony na vykonanie colnej kontroly, podanie colného vyhlásenia a zaevidovanie v príslušných aplikačných programoch Colnej správy," spresnil riaditeľ. Doplnil, že zvýšené čakacie doby sú spojené kumuláciou cestujúcich, keď dochádza k situáciám, že v priebehu 10 až 15 minút príde na hraničný priechod 80 až 120 cestujúcich.
Colný úrad eviduje od začiatku tohto roka 18 sťažností smerujúcich k práci colníkov a čakacím dobám na hraničných priechodoch Vyšné Nemecké, Ubľa a Veľké Slemence. Z uvedeného počtu smerovalo 11 sťažností na hraničný priechod Vyšné Nemecké, štyri na Ubľu a tri na Veľké Slemence. Iba štyri sťažnosti však boli po preverení opodstatnené.