Bratislava 12. novembra (TASR) - Na volebnú kampaň pred komunálnymi voľbami, ktorá sa začne 15. novembra, svojim kandidátom prispievajú parlamentné strany rôznym spôsobom. Najviac peňazí z centrálnej straníckej kasy dostanú kandidáti na starostov, primátorov a poslancov za Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) - 10 miliónov korún.
Ako spresnil pre TASR generálny manažér strany Ján Richter, suma sa prerozdelí kandidátom podľa vnútorných kritérií. Strana maďarskej koalície rozdelí dva milióny korún z centrálnej straníckej pokladne. Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko poskytla regionálnym štruktúram peniaze na ich vlastné financovanie. "Koľko použijú na kampaň, je na ich rozhodnutí. Až po nich však budeme môcť vyčísliť, koľko sme z centrály poskytli. Nebudú to však milióny," povedala pre TASR ústredná tajomníčka ĽS-HZDS Zdenka Kramplová. Hovorcovia strán SDKÚ-DS, KDH a SNS pre TASR potvrdili, že kampaň ich kandidátov budú financovať regionálne štruktúry, respektíve kandidáti ju zaplatia sami.
Kandidáti na posty starostov, primátorov a poslancov miestnych a mestských zastupiteľstiev začnú 15. novembra o 07.00 hodiny volebnú kampaň pre decembrové komunálne voľby. Koniec kampane je 48 hodín pred začiatkom volieb, 30. novembra. Môžu na ňu využiť vysielací čas vo verejnoprávnych i súkromných médiách, plagáty a iné nosiče informácií. Prístup k hromadným informačným prostriedkom a k službám územnej samosprávy musí byť počas kampane pre všetkých kandidátov rovnaký. Slovenský rozhlas a Slovenská televízia môžu na kampaň poskytnúť najviac 30 minút vysielacieho času pre politickú stranu a nezávislého kandidáta, spolu to však môže byť najviac päť hodín vysielacieho času. Náklady na kampaň v uvedených médiách hradia politické strany a nezávislí kandidáti. Zakázané je využívať rozhlasovú alebo televíznu reklamu. Vylepovanie plagátov a nosičov informácií na verejných priestranstvách vymedzuje každá obec všeobecne záväzným nariadením. Vymedzená plocha musí zodpovedať zásadám rovnosti politických strán a nezávislých kandidátov.
Zverejňovať výsledky predvolebných prieskumov verejnej mienky možno do siedmich dní pred začiatkom volieb, teda do 25. novembra. Tri dni pred voľbami sa môžu kandidáti vzdať kandidatúry.
Komunálne voľby sa uskutočnia iba v jeden deň, v sobotu 2. decembra a volebné miestnosti budú otvorené od 07.00 do 20.00 h. Obce môžu určiť začiatok hlasovania aj na skoršiu hodinu. Voliť sa budú starostovia a primátori v 2926 obciach a pre voľby vzniklo 5933 okrskových komisií. V samosprávnych orgánoch obcí na Slovensku by tak malo po voľbách pracovať od 15 tisíc do 22 tisíc poslancov. Maximálny počet volených funkcionárov miest, vrátane starostov by mal byť vyše 24 tisíc.