Banská Bystrica 12. novembra (TASR) - Banská Bystrica je jedným z miest s najväčším počtom záujemcov o post primátora. Z deviatich kandidátov nominovali dvoch koalície politických strán, dvoch politické subjekty a piati sú nezávislí.
Medzi najvážnejších kandidátov patrí terajší primátor Ján Králik. Dvakrát ho predtým úspešne podporovala SDĽ, teraz sa uchádza ako nezávislý. Na predvolebnú kampaň chce z vlastného vrecka vynaložiť 350 tisíc korún. Od darcov nechce žiadne financie. Voličov osloví projektom Banská Bystrica - európske mesto kultúry a realizovaním prímestskej rekreačnej zóny Králiky, energetickou sanáciou materských a základných škôl, ktorých zriaďovateľom je mesto. Dokončiť plánuje kanalizáciu, vodovody a vybudovať cestné obchvaty mesta.
Silným konkurentom by mu mal byť bývalý šéf odborovej centrály Ivan Saktor - nominant Smeru-SD, SNS a SZS. Náklady na kampaň odhaduje až na milión korún. Polovicu z nich zaplatí sám, ostatné politické strany, ktorých je nominantom, a darcovia. Za svoju výhodu považuje najmä to, že je nominantom dvoch koaličných strán, a tak očakáva v prípade zvolenia podporu aj od vlády. Chce, aby sa znovu nielen hovorilo, ale aby sa aj realizoval projekt Banská Bystrica - Zvolen tretie metropolitné centrum.
Pre Králika i Saktora je veľkým súperom kandidát SDKÚ-DS, vedúci oddelenia Mestského úradu Ján Chladný. Pôvodne predpokladal, že jeho predvolebná kampaň vyjde na pol milióna korún, z čoho by on mal zaplatiť 150 tisíc korún. Ceny však rapídne stúpajú, preto náklady budú o niekoľko stotisíc vyššie. Za rozhodujúce v kampani považuje osobný kontakt s voličmi a v prípade zvolenia chce dosiahnuť, aby sa čo najviac Banskobystričanov podieľalo na rozvoji mesta.
Do boja o primátorské kreslo zasiahne aj manažér Milan Kepeňa zo SF. Kampaň ho vyjde na asi 150 tisíc korún z vlastných peňazí a každý zo 14 kandidátov SF na mestského poslanca prispeje 8500 korunami. Ak uspeje, prvoradým cieľom je znížiť nezamestnanosť a vytvoriť podmienky na vybudovanie priemyselného parku a na rozvoj cestovného ruchu. Nemenej dôležité je vyriešiť katastrofálnu dopravnú situáciu v meste a dobudovať severný obchvat.
Nezávislý kandidát Peter Múkera minie na kampaň asi milión korún, z toho sám uhradí 70 percent. Múkera by najskôr rokoval s potenciálnymi veľkými investormi o ich príchode do regiónu a vytvorení nových pracovných príležitosti. Volebnú kampaň zameria advokát na zmenu ekonomického smerovania mesta spojenú s personálnymi zmenami.
Bývalý mestský kontrolór Zdenko Haring sa o kreslo primátora uchádza bez podpory politických strán. Na billboardy a plagáty je ochotný z vlastných peňazí poskytnúť 120 tisíc korún. Ak sa stane primátorom, chce dozerať na efektívne nakladanie s financiami mesta. Dosiahnuť chce, aby ceny tepla a vody dodávaných firmami, v ktorých mesto má podiel, sa nezvyšovali, ale naopak znižovali.
Živnostníkovi Jaroslavovi Majerovi prispejú polovicou z predpokladaných 200 tisíc korún na predvolebné mítingy sponzori a sympatizanti. Zvyšok zaplatí nezávislý kandidát zo svojich peňazí. Ako primátor by sa snažil vylepšiť dopravu v meste a vybudovať cestný obchvat okolo Bystrice. Vo vedení mesta by dal šancu schopným mladým ľuďom.
Hoci ekonóm Miloš Kráľ teraz žije v Zlíne v Čechách, kde prednáša o financiách na Univerzite Tomáša Baťu, osud Bystrice mu nie je ľahostajný. Za prioritu budúceho primátora označil nezávislý kandidát znovuoživenie podnikateľskej funkcie mesta. Mesto vytvorí priestor na odmenu každému, kto v ňom chce a bude profitovať. Za to bude mestu platiť primerané dane. Časťou z nich sa budú hradiť silné sociálne programy.
Zefektívniť hospodárenie v mestských lesoch a reprivatizovať mestský majetok v prospech držiteľov stavieb chce v primátorskom kresle vedúci projektant z Národného lesníckeho centra Ján Sásik, ktorého nominovala SĽS. Do volebnej kampane vloží 200 tisíc korún, z toho jednu tretinu zo svojich zdrojov.