BRATISLAVA 12. novembra (SITA) - Veľvyslanec Spojených štátov amerických Rodolph Vallee vyjadril na stretnutí s arcibiskupom Jánom Sokolom nádej, že v Slovenskej republike sa zníži dvadsaťtisícová hranica pre registráciu cirkví, ktorú nateraz predpisuje zákon. Registrované by potom mohli byť aj menšie cirkvi. Ako uvádza internetová stránka Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska, veľvyslanec napríklad uviedol Cirkev Ježiša Krista svätých neskorších dní. V rozhovore veľvyslanec predstavil arcibiskupovi svoju ideu otvorenej spoločnosti, ktorá nediskriminuje nikoho pre náboženské presvedčenie.
Mormóni, teda Cirkev Ježiša Krista svätých posledných dní, rozbehla na Slovensku petičnú kampaň za registráciu cirkvi v lete. Katolícka cirkev už upozornila veriacich, že prípadným podpisom schvaľujú a podporujú činnosť tejto náboženskej skupiny, ktorej učenie nie je v súlade s učením katolíckej cirkvi. "Vyzývame všetkých katolíkov, aby tento fakt brali ako otázku vlastného svedomia, aby petíciu nepodpisovali a tak nezrádzali katolícku cirkev, do ktorej boli krstom začlenení," uvádza sa vo vyhlásení Stálej rady Konferencie biskupov Slovenska.
Cirkev Ježiša Krista svätých posledných dní vznikla v roku 1830. V súčasnosti je to jedno z najrýchlejšie sa rozrastajúcich náboženských spoločenstiev s takmer 12 miliónmi členov, ktorí pôsobia v 162 krajinách sveta. Na Slovensku je mormónov približne sto a združujú sa v troch centrách: v Bratislave, Trenčíne a Žiline.
Zakladateľovi cirkvi Josephovi Smithovi (1805 - 1844) sa ešte ako 14-ročnému mladíkovi v modlitbe údajne zjavil Boh Otec spolu s Ježišom. Ježiš mu vraj povedal, že nemá vstupovať do nijakej z cirkví, pretože „sa blížia ku mne svojimi ústami, ale ich srdcia sú vzdialené; učia ľudským prikázaniam, majú zdanie Božej milosti, ale jeho silu popierajú.” O tri roky neskôr sa Smithovi podľa jeho slov zjavil anjel Moroni a rozprával mu o knihe vytesanej do zlatých tabúľ. Roku 1827 ho poveril, aby túto knihu „s reformovanými egyptskými hieroglyfmi” preložil, k čomu mu mali poslúžiť dva „zázračné” kamienky Urim a Thummim, spĺňajúce funkciu akýchsi prorockých okuliarov. Smith knihu, ktorú nazval Kniha Mormon, vydal roku 1830. Odvtedy sa začalo formovať mormónske spoločenstvo.
Kniha Mormon je popri Biblii kultovou knihou mormónov. Opisuje dávnu históriu amerického kontinentu - príbeh o pôvodných obyvateľoch Ameriky - Indiánoch, ktorí prišli v dvoch skupinách z Palestíny a sú vlastne židovského pôvodu. Mormóni veria, že všetky predošlé kresťanské cirkvi odpadli od pravej viery a že Kristovo učenie je neporušene zachované iba v Knihe Mormon.