BRATISLAVA 14. novembra (SITA) - Cenu Dušana Jurkoviča, ktorú každoročne udeľuje Spolok architektov Slovenska (SAS), získala architektka Ľubica Koreňová za projekt bytový dom Skelet v Žiline. Ocenenie udeľujú autorovi alebo kolektívu za realizované architektonické či urbanistické dielo vytvorené za posledné dva až tri roky. Na dnešnej tlačovej besede o tom informoval prezident SAS Štefan Šlachta. Ako uviedol, do súťaže pre rok 2006 sa prihlásilo 17 architektonických diel. "V prvej časti si porotcovia prezreli panely súťažných prác a oboznámili sa s obsahom predloženej dokumentácie. Do užšieho kola postúpilo šesť prác," povedal Šlachta. Po návšteve diel a nasledovnej diskusii porota v druhom kole určila víťaza.
Projekt architektky Koreňovej si porotu získal absolútnou integráciou v mieste. Podľa porotcov bol precízne vymyslený a zrealizovaný od urbanistického konceptu až po posledný detail. Dôraz autorka kládla aj na jemnú farebnosť do hĺbky prepracovanej fasády. "Koreňovej návrh dokonale zakomponoval dovtedy jestvujúci železobetónový skelet," konštatoval Šľachta. Medzi kandidátmi o Cenu Dušana Jurkoviča boli rímskokatolícky Kostol narodenia Panny Márie vo Vígľaši, Sky boxy a Sky lounge HC Slovan, Design Factory a Hrobka saleziánov Don Bosca v Bratislave a Pedagogická fakulta Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
SAS udelil cenu Emila Belluša 2006 in memoriam Vojtechovi Vilhanovi za celoživotné dielo. Architekt patrí medzi popredné osobnosti našej architektonickej tvorby druhej polovice 20. storočia a k zakladateľom modernej slovenskej interiérovej tvorby a výstavníctva. Vilhan sa popri princípoch modernej architektúry nechal inšpirovať aj ľudovým staviteľstvom. "Týmto spôsobom si chceme pripomenúť diela tohto skvelého architekta, ktorého tvorba pomaly zaniká a z niektorých zostala len fotodokumentácia," konštatoval viceprezident SAS Ján Bahna. Z jeho bohatej tvorby už napríklad neexistuje interiér Slovenskej národnej rady na Župnom námestí, reprezentačné miestnosti Kerametalu, kabinet ministra kultúry, či predajňa Supraphonu. "Minulý rok tiež zanikla aj montrealská slovenská koliba," dodal Bahna. Podľa neho má v súčasnosti interiérová tvorba krátku životnosť, čo je na škodu. "Interiér sa stáva súčasťou spotrebného tovaru," dodal Bahna.
Dielo Vojtecha Vilhana však i napriek času stále vzbudzuje pozornosť originalitou a na svoju dobu priekopníckou koncepciou. Z jeho tvorby sa zachoval napríklad vládny salónik na letisku v Bratislave.
Slávnostné udeľovanie cien sa uskutoční 24. novembra o 17:00 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.