Bratislava 14. novembra (TASR) - Tri koncové nemocnice v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach by mali rezortu zdravotníctva predložiť komplexné koncepcie o vybudovaní oddelení urgentných príjmov (OUP). Ide o zariadenia, pri ktorých sa v predchádzajúcom období rátalo, že budú tieto urgentné služby poskytovať.
"Nemalo by sa stať, že sa investujú peniaze do vzniku takéhoto centra urgentného príjmu a nakoniec zistíme, že ho nedokážeme ani prevádzkovať, že nemáme na to dostatočne kapacity, čo sa týka personálneho alebo materiálno-technického zabezpečenia," vysvetlil šéf rezortu zdravotníctva Ivan Valentovič.
Zriaďovanie oddelení urgentných príjmov podľa Valentoviča zaostáva. "Nie všade ich možno technicky zriadiť, niekde je situáciu možné riešiť rekonštrukciou priestorov, inde si to žiada vybudovať celkom nové oddelenie. Okrem priestorov OUP si vyžaduje prístrojové vybavenie a personálne obsadenie," dodal minister.
Rezort má podľa Valentoviča záujem na budovaní OUP, pretože v iných krajinách majú široké uplatnenie a mali by aj v slovenskom zdravotníckom systéme zaujať miesto, ktoré im patrí.
Komisia rezortu zdravotníctva, ktorá prehodnocuje systém záchrannej zdravotnej služby, venuje pozornosť aj počtu oddelení urgentných príjmov. Valentovič nevylúčil, že zákon o záchrannej zdravotnej službe navrhne novelizovať.
O tom, kde budú OUP, rozhodne dostupnosť koncových zdravotníckych zariadení a ich schopnosť takého oddelenia vybudovať.
Rezort vedený bývalým ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom vyčlenil 150 miliónov korún, ktoré sa mali rovnocenne rozdeliť medzi tri koncové nemocnice, a to v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Podľa vtedajšieho zámeru exministra Zajaca malo ísť o základnú dotáciu na vybudovanie OUP - zvyšok si mali uhradiť zo záloh zdravotných poisťovní alebo z predaja majetku.
Odhadovalo sa, že vybudovanie jedného oddelenia UP v Bratislave si vyžiada takmer 200 miliónov korún. Na Slovensku doteraz neexistuje takého oddelenie.