BRATISLAVA 14. november (SITA) - Ochranári veria, že sa podarí zachrániť ohrozený druh vtáctva krakľu belasú aj vďaka novovyhlásenému Chránenému vtáčiemu územiu (CHVÚ) Dolné Považie. Nové CHVÚ by malo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) vyhlásiť v stredu. Otvorená poľnohospodárska krajina Dolného Považia popretkávaná vodnými tokmi a zvyškami pôvodných biotopov mokradí je jedným z najvýznamnejších hniezdisk stepných druhov vtákov na Slovensku, informoval Marek Brinzík zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko.
Na Dolnom Považí prežívajú posledné jedince vzácnej krakle belasej, ktorá sfarbením predstavuje klenot našej prírody. Krakľa belasá je na ústupe v celej Európe, v 90-tych rokoch vymrela v Nemecku a Českej republike. Na Slovensku bola v otvorenej krajine súvisle rozšírená, dnes sa jej populáciu u nás darí udržať len s veľkým úsilím ochranárov. „V súčasnosti sa vie o hniezdení už len na Dolnom Považí. Tento rok tu zahniezdili dva páry, ktoré vyviedli šesť mláďat,“ spresnil Mirko Bohuš, manažér projektu záchrany krakle na Slovensku zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko .
Okrem krakle na tomto území prežívajú ďalšie vzácne a ohrozené druhy ako sokol červenonohý, strakoš kolesár a ľabtuška poľná. Podobne ako krakľa aj tieto druhy sa živia hmyzom. Ich ochrana si preto vyžaduje obmedzenie používania pesticídov, ktoré zmenšujú potravnú bázu. Plošná aplikácia pesticídov a s tým súvisiaci pokles biodiverzity je jednou z hlavných príčin ubúdania vtákov poľnohospodárskej krajiny v Európe. Ich používanie bude vyhláškou zakázané na lúkach, pasienkoch, medziach a remízach. Pesticídy je vhodné obmedziť aj na ornej pôde, to si však vyžaduje spoluprácu poľnohospodárov a ochranárov.