BRATISLAVA 14. novembra (SITA) - Podnikatelia by nemali byť povinní vypracúvať registratúrne poriadky, teda popis jednotlivých krokov pri manipulácii s dokumentmi od ich prijatia, cez triedenie, ukladanie, zasielanie a podobne. Rezort vnútra tak vyhovel požiadavkám podnikateľov, ktorí argumentovali nadmerným byrokratickým i finančným zaťažením súvisiacim s vypracúvaním registratúrneho poriadku. Príslušnú novelu zákona o archívoch a registratúrach predložilo MV SR do medzirezortného pripomienkového konania. Povinnosť vypracovať registratúrny plán, ktorý člení záznamy do vecných skupín (napr. obchodná či personálna agenda) sa zachováva aj naďalej, výnimku tvoria podnikateľské subjekty, ktorých registratúra zahŕňa len účtovnú dokumentáciu. Od tvorby registratúrnych plánov a registratúrnych poriadkov budú oslobodení aj tí pôvodcovia registratúry, výsledky činnosti ktorých sú predmetom autorského práva.
Zákon o archívoch a registratúrach je účinný od 1. januára 2003. Právnickým a fyzickým osobám ukladá okrem iného aj povinnosť vypracovať registratúrny plán a registratúrny poriadok a predložiť ho na schválenie príslušnému štátnemu archívu do 30. júna 2007. Povinnosť viesť registratúru majú všetky fyzické a právnické osoby – organizácie štátnej správy, samospráva, podnikatelia, nadácie a podobne.
Novela prináša aj ďalšie zmeny, medziiným budú po jej schválení môcť odborné archívne činnosti vykonávať osoby s vysokoškolským vzdelaním humanitného zamerania. Teraz platný zákon vyžaduje vysokoškolské vzdelanie v odbore archívnictva a pomocných historických vied. Osôb s týmto vzdelaním je však na Slovensku málo a archívy majú preto problém s nedostatkom odborných zamestnancov. Pri správe registratúry sa už nebude striktne vyžadovať úplné stredoškolské vzdelanie. Budú ju môcť vykonávať aj osoby s nižším stupňom vzdelania, avšak s podmienkou absolvovania špecializovaného kurzu registratúry v akreditovanom vzdelávacom zariadení. Novela zákona reaguje aj na snahy o vývoz registratúry. Trvalý vývoz registratúry je zakázaný, pretože ide o zdroj archívneho dedičstva Slovenskej republiky. Dočasný vývoz bude aj naďalej povoľovať ministerstvo vnútra. Za trvalé vyvezenie registratúrnych záznamov bude možné udeliť pokutu až do výšky pol milióna korún, za dočasné vyvezenie bez povolenia pokutu do výšky 50-tisíc korún.