Bratislava 15. novembra (TASR) - Už 65 rokov patrí 17. november pripomienke odporu vysokoškolských študentov proti totalitnej moci v období 2. svetovej vojny. Podnetom na jeho vyhlásenie boli udalosti jesene 1939 vo vtedajšom Protektoráte Čechy a Morava.
Okupácia historických českých území nemeckými vojskami vyvolala v uliciach Prahy 28. októbra 1939 demonštráciu na oslavy vzniku Československa. Pri bitke medzi demonštrantami a políciou, keď boli použité aj strelné zbrane, bol zabitý mladý robotník Václav Sedláček. Medzi trinástimi ťažko zranenými obeťami bol tiež študent medicíny Univerzity Karlovej Jan Opletal, ktorý o dva týždne nato zomrel.
Smrť kolegu na následky zranení vytiahla 17. novembra 1939 do ulíc stovky vysokoškolákov bez rozdielu príslušnosti k fakulte alebo škole. Chceli sa s ním pochodom mestom dôstojne rozlúčiť pred pohrebom v dedinke Lohota na Morave. Potýčky s políciou a nemeckými vojakmi trvali celý deň a ich následky boli tragické. Špeciálne nemecké komandá SS a SD prepadli vysoké školy a internáty v Prahe, Brne a Příbrame. Bez súdu bolo okamžite popravených deväť ľudí a viac než 1200 študentov odvliekli do koncentračného tábora Sachsenhausen-Oranienburg. O tejto bleskovej akcii rozhodol vodca Adolf Hitler o deň skôr, 16. novembra v Berlíne.
Pri príležitosti druhého výročia uzatvorenia českých vysokých škôl a odvlečenia študentov do koncentračných táborov sa v Londýne zišli delegácie študentov 26 národov pod záštitou prezidenta Dr. E. Beneša a exilovej československej vlády. V slávnostnom vyhlásení stanovili 17. november za Medzinárodný deň študentstva.
"My, študenti Veľkej Británie, všetkých jej domínií a Indie, Severnej a Južnej Ameriky, Sovietskeho zväzu, Belgicka, Československa, Francúzska, Grécka, Číny, Holandska, Nórska, Poľska, Juhoslávie a všetkých slobodných krajín, aby sme si uctili pamiatku popravených a umučených študentov, ktorí ako prví zdvihli svoj hlas na znamenie odporu proti nacistickým utlačovateľom v roku 1939, prehlasujeme 17. november za Medzinárodný deň študentstva. Nie je pre nás iba dňom, kedy študenti celého slobodného sveta vzdávajú poctu svojim mŕtvym kolegom z Československa a všetkým tým, ktorí trpia stále vo väzniciach a koncentračných táboroch, avšak tiež dňom, kedy si pripomíname a budeme stále pripomínať ideály, pre ktoré títo študenti trpeli a stále trpia," uvádza sa vo vyhlásení.
V roku 1942 na zasadnutí medzinárodného študentského zhromaždenia International Students Assembly vo Washingtone v USA bol 17. november potvrdený a znovu vyhlásený Medzinárodným študentským dňom, a to za účasti delegátov študentov 50 národov. Tento mohutný washingtonský zjazd bol jednou z najvýznamnejších študentských akcií počas 2. svetovej vojny. Prispelo k tomu aj rozhlasové posolstvo k 17. novembru prezidenta USA Franklina Delana Roosewelta.
Významné dni, osobnosti a udalosti v histórii pripadajúce na 17. novembra
SVET - DNI
Medzinárodný deň študentstva - vyhlásil Medzinárodný zväz študentstva (1941): rozpútanie fašistického teroru proti českým vysokým školám a ich študentom (1939).
Deň boja za slobodu a demokraciu - Štátny sviatok SR a ČR.
SLOVENSKO - OSOBNOSTI
1665 - Zomrel v Banskej Bystrici evanjelický senior, náboženský spisovateľ a učiteľ DANIEL LÁNI. Narodil sa roku 1605.
1767 - Zomrel v Banskej Bystrici jezuita, náboženský spisovateľ a vysokoškolský učiteľ ŠTEFAN PONGRÁC. Narodil sa 26.12.1713.
1878 - Narodil sa v Banskej Bystrici právnik a publicista OTO ROSENAUER, autor právnych spisov, ktoré vychádzali v edícii Zbierka administratívnych príručiek. Zomrel 28.5.1963.
1882 - Zomrel v Skalici prvý slovenský profesionálny novinár, evanjelický farár, zakladateľ družstevných spolkov a pomocných pokladníc, autor učebníc, tvorca slovenskej odbornej terminológie a osvetový pracovník DANIEL GABRIEL LICHARD. Narodil sa 17.1.1812.
1903 - Narodil sa v Novom Meste nad Váhom vysokoškolský pedagóg a etnograf RUDOLF BEDNÁRIK, ktorý ovplyvnil charakter národopisnej práce na Slovensku. Zomrel 25.9.1975.
1941 - Narodil sa v Nitre archeológ KAROL PIETA, ktorý pôsobí v Archeologickom ústave SAV. Podieľa sa na riešení vývoja predslovanského osídlenia Západných Karpát a na organizovaní experimentálnej archeológie na Slovensku.
1947 - Narodila sa v Bratislave ekonómka a verejná činiteľka BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ, výkonná tajomníčka Európskej hospodárskej komisie pri OSN, exministerka financií a bývalá podpredsedníčka vlády.
1949 - Narodil sa v Bratislave ekonóm, finančník a hospodársky pracovník LADISLAV VAŠKOVIČ, generálny riaditeľ EXIMBANKY SR.
1964 - Narodil sa v Šahách lekár TIBOR BASTRNÁK, poslanec NR SR, SMK-MKP a primátor mesta Komárno.
1967 - Zomrel v Bratislave autor odborných monografií a klimatológ VOJTECH BRIEDOŇ, ktorý sa špecializoval na skúmanie zrážok a podnebia v ČSSR. Narodil sa 5.4.1916.
SLOVENSKO - UDALOSTI
1235 - Bola svätorečená blahoslavená Alžbeta, dcéra uhorského kráľa Ondreja II.
1328 - Udelil kráľ Karol Robert privilégiá slobodného kráľovského banského a minciarskeho mesta Kremnici. Zároveň založili mincovňu, ktorá je najstaršou, dodnes fungujúcou mincovňou v Európe.
1951 - Začala sa zlučovacia konferencia organizácií účastníkov protifašistického odboja, na ktorej vznikol Zväz protifašistických bojovníkov.
1999 - Schválila vláda plán rozvoja vidieka, ktorý počítal s príspevkom 18,3 miliardy EUR v rámci programu SAPARD.
2005 - Odhalili kamenný pamätník obetiam komunizmu na Jakubovom námestí v Bratislave.
SVET - OSOBNOSTI
1494 - Zomrel taliansky renesančný filozof a básnik GIOVANNI PICO DELLA MIRANDOLA. Narodil sa roku 1463.
1528 - Zomrel nemecký historik a humanista JAKOB WIMPFELING, autor významných pedagogických spisov. Narodil sa roku 1450.
1587 - Narodil sa holandský básnik a dramatik JOOST VAN DEN VONDEL. Zomrel v roku 1679.
1767 - Zomrel taliansky maliar GIOVANNI BATTISTA PITTONI, predstaviteľ benátskej barokovej maľby s novými štýlovými prvkami rokoka. Narodil sa roku 1687.
1788 - Narodil sa herec, reformátor a zakladateľ realizmu v ruskom scénickom umení MICHAIL SEMIONOVIČ ŠČEPKIN. Zomrel roku 1863.
1858 - Zomrel britský filozof, sociálny reformátor a utopický socialista ROBERT OWEN. Narodil sa roku 1771.
1877 - Narodil sa maliar a grafik FRANTIŠEK KOBLIHA, popredná osobnosť druhej generácie českých symbolistov. Zomrel roku 1962.
1887 - Narodil sa britský poľný maršal MONTGOMERY Z ALAMEINU (vlastným menom Bernard Law Montgomery), jeden z hlavných spojeneckých veliteľov počas druhej svetovej vojny. Zomrel roku 1976.
1902 - Narodil sa americký fyzik maďarského pôvodu EUGENE PAUL WIGNER, laureát Nobelovej ceny za vytvorenie novej teórie štruktúry atómového jadra. Zomrel roku 1995.
1906 - Narodil sa český zbormajster a pedagóg FRANTIŠEK VESELKA. Zomrel roku 1970.
1907 - Zomrel britský námorný dôstojník, moreplavec a polárnik FRANCIS LEOPOLD MCCLINTOCK, ktorého meno nesie prieliv v kanadskej Arktíde a ďalšie geografické objekty. Narodil sa roku 1819.
1911 - Narodil sa francúzsky politik a diplomat CHRISTIAN FOUCHET. Zomrel roku 1974.
1917 - Zomrel francúzsky sochár, grafik, maliar a kresliar AUGUSTE RODIN, hlavný predstaviteľ moderného sochárstva, zvaný tiež moderný Michelangelo. Narodil sa roku 1840.
1925 - Narodil sa americký herec ROCK HUDSON. Zomrel v roku 1985.
1929 - Zomrel americký technik, vynálezca a priekopník elektronického spracovania dát HERMANN HOLLERITH, konštruktér prvých výkonných počítacích strojov na dierové štítky. Narodil sa roku 1860.
1938 - Narodil sa americký výtvarník a spoluzakladateľ tzv. nového realizmu ARMAN (pôvodom Francúz, vlastným menom Arman Fernandez). Zomrel 22.10.2005.
1942 - Narodil sa americký filmový režisér MARTIN SCORSESE.
1944 - Narodil sa populárny americký herec, režisér a producent DANNY DeVITO.
1948 - Zomrel sovietsky akademik, botanik, mikrobiológ a zakladateľ morskej mikrobiológie BORIS LAVRENTIEVIČ ISAČENKO. Narodil sa roku 1871.
1954 - Zomrel poľský astronóm, vysokoškolský pedagóg, riaditeľ krakovskej hvezdárne, zdokonaliteľ gaussovej metódy na určovanie eliptických dráh planét a komét TADEUSZ BANACHIEWICZ. Narodil sa roku 1882.
1966 - Narodila sa známa francúzska filmová herečka SOPHIE MARCEAUOVÁ.
1976 - Zomrel český grafik, priemyslový výtvarník, architekt a výtvarný teoretik LADISLAV SUTNAR. Narodil sa roku 1897.
1981 - Zomrel český divadelný režisér JAN ŠKODA, zakladateľ a prvý riaditeľ pražského Realistického divadla. Narodil sa roku 1896.
SVET - UDALOSTI
1734 - Zatkli a uväznili amerického tlačiara a vydavateľa protibritských novín New York Weekly Journal Johna Petra Zengera za poburujúcu urážku na cti newyorského koloniálneho guvernéra Williama Cosbyho. V roku 1735 ho zbavili obvinení a oslobodzujúci rozsudok viedol k uznaniu slobody tlače v amerických kolóniách.
1800 - Zasadal po prvýkrát americký Kongres v novej budove Capitol, prezident John Adams sa nasťahoval do novopostaveného Bieleho domu.
1853 - Začali sa v San Franciscu používať dopravné značky.
1855 - Objavil škótsky cestovateľ a misionár David Livingstone africké Viktoriine vodopády (dnes Mosioatunya).
1865 - Dokázal francúzsky chemik Louis Pasteur, že minútové zohriatie vína v uzavretej fľaši na 69-75 stupňov Celzia zabraňuje neskoršiemu rozkladu, čím objavil princíp pasterizácie, čiže zníženia počtu mikróbov vo výrobkoch podliehajúcich zmenám pôsobením tepla. Pasterizácia sa stala základom rozvoja potravinárskej chémie, využíva sa aj v zdravotníctve.
1869 - Otvorili po desaťročnej výstavbe Suezský prieplav medzi Stredozemným a Červeným morom, pričom autorom projektu a vedúcim stavby bol francúzsky vicekonzul v Egypte inžinier Ferdinand de Lesseps a prieplav, ktorý skrátil trasu lodí zo západnej Európy do Indie o takmer 13.000 kilometrov.
1905 - Prebrali tzv. ochrannou zmluvou Japonci do svojich rúk riadenie kórejskej zahraničnej politiky a vnútropolitická správa bola podriadená japonskému rezidentovi sídliacemu v hlavnom meste Soule - Kórejské cisárstvo sa tak stalo japonským protektorátom.
1908 - Uviedli v Paríži premiéru filmu Zavraždenie vojvodu de Guise, ktorého dej prvýkrát sprevádzala hudba symfonického orchestra zložená špeciálne pre tento film.
1917 - Založili v Rusku tzv. bielu armádu, ktorá bola zložená z dobrovoľníkov, pričom išlo o prvý ozbrojený protikomunistický zbor.
1919 - Stala sa National City Bank mesta New York prvou americkou bankou, ktorej prostriedky presiahli miliardu amerických dolárov.
1920 - Dobyla Červená armáda Krym od vojsk generála Piotra Nikolajeviča Wrangela, čím sa skončilo obdobie občianskej vojny a boja proti zahraničnej vojenskej intervencii v sovietskom (bolševickom) Rusku.
1933 - Zakázali nacisti v Nemecku protivojnový román Na západnom fronte pokoj od Ericha Mariu Remarqua.
1939 - Nacisti uzavreli české vysoké školy.
1945 - Začal sa v Prahe sedemdňový Svetový kongres študentstva na pamiatku čs. študentov, ktorých popravili nacisti 17.11.1939, pričom sa rozhodli vytvoriť medzinárodné študentské centrum.
1954 - Otvorili v Brne Mahenovo divadlo.
1959 - Stali sa dve škótske letiská Prestwick a Renfrew prvými vo Veľkej Británii, ktoré ponúkali bezcolný tovar.
1962 - Otvoril americký prezident John Fitzgerald Kennedy nové Dullesove medzinárodné letisko pri Washingtone.
1968 - Odsúdili v Aténach na trest smrti Alexandra Panagulisa za pokus o atentát na predsedu vojenskej vlády Papadopulosa.
1972 - Vrátil sa do Argentíny po sedemnásťročnom exile bývalý diktátor generál Juan Domingo Perón, aby vo voľbách podporil svoju stranu.
1980 - Vyšiel posledný album britského hudobníka a speváka Johna Lennona pred smrťou Double Fantasy, ktorý nahral spolu s manželkou Yoko Ono.
1989 - Uskutočnil sa pietny akt pražských študentov vysokých škôl, ktorým si vysokoškoláci chceli uctiť pamiatku Jána Opletala a krvavo potlačenej demonštrácie proti zatvoreniu vysokých škôl v Čechách v roku 1939. Povolené zhromaždenie prerástlo do demonštrácie, ktorej účastníci požadovali politické reformy a skončila sa zásahom poriadkových síl na Národnej triede a množstvom zranených.
1991 - Vrátil sa do hlavného kambodžského mesta Pnompenhu vodca Červených Khmérov Son Sen, ktorý zodpovedal za smrť milióna ľudí v 70. rokoch.
1992 - Zatkla talianska polícia v najväčšej akcii proti mafii od roku 1984 až 75 osôb.
1993 - Začalo sa prvé zasadnutie medzinárodného tribunálu pre vojnové zločiny v holandskom Haagu, ktoré sa skončilo 30.11.
1994 - Bombardovali Srbi budovu bosnianskeho kolektívneho vedenia a sídlo bosnianskeho prezidenta Aliju Izetbegoviča.
1997 - Odohral sa krvavý masaker v juhoegyptskom Luxore, pričom za útok na autobus, pri ktorom zahynulo až 68 osôb (58 zahraničných turistov), bola zodpovedná egyptská fundamentalistická organizácia Gamá'a al-Islámíja (Islamské zoskupenie), čím chcela zabezpečiť prepustenie svojho duchovného vodcu väzneného v USA.
2001 - Konali sa voľby v prevažne etnicky albánskej provincii Kosovo v Srbsku, prvý raz po roku 1999, keď medzinárodné mierové jednotky z provincie vytlačili srbské.
2005 - Povstalci na Srí Lanke pálili pneumatiky a nechávali sporadicky explodovať výbušniny, aby zabránili tisícom občanov voliť v tesnom volebnom boji o kreslo prezidenta.