17. november patrí študentom od roku 1941

Bratislava 15. novembra (TASR) - Už 65 rokov patrí 17. november pripomienke odporu vysokoškolských študentov proti totalitnej moci v období 2. svetovej ...

Bratislava 15. novembra (TASR) - Už 65 rokov patrí 17. november pripomienke odporu vysokoškolských študentov proti totalitnej moci v období 2. svetovej vojny. Podnetom na jeho vyhlásenie boli udalosti jesene 1939 vo vtedajšom Protektoráte Čechy a Morava.

Okupácia historických českých území nemeckými vojskami vyvolala v uliciach Prahy 28. októbra 1939 demonštráciu na oslavy vzniku Československa. Pri bitke medzi demonštrantami a políciou, keď boli použité aj strelné zbrane, bol zabitý mladý robotník Václav Sedláček. Medzi trinástimi ťažko zranenými obeťami bol tiež študent medicíny Univerzity Karlovej Jan Opletal, ktorý o dva týždne nato zomrel.

Smrť kolegu na následky zranení vytiahla 17. novembra 1939 do ulíc stovky vysokoškolákov bez rozdielu príslušnosti k fakulte alebo škole. Chceli sa s ním pochodom mestom dôstojne rozlúčiť pred pohrebom v dedinke Lohota na Morave. Potýčky s políciou a nemeckými vojakmi trvali celý deň a ich následky boli tragické. Špeciálne nemecké komandá SS a SD prepadli vysoké školy a internáty v Prahe, Brne a Příbrame. Bez súdu bolo okamžite popravených deväť ľudí a viac než 1200 študentov odvliekli do koncentračného tábora Sachsenhausen-Oranienburg. O tejto bleskovej akcii rozhodol vodca Adolf Hitler o deň skôr, 16. novembra v Berlíne.

Pri príležitosti druhého výročia uzatvorenia českých vysokých škôl a odvlečenia študentov do koncentračných táborov sa v Londýne zišli delegácie študentov 26 národov pod záštitou prezidenta Dr. E. Beneša a exilovej československej vlády. V slávnostnom vyhlásení stanovili 17. november za Medzinárodný deň študentstva.

"My, študenti Veľkej Británie, všetkých jej domínií a Indie, Severnej a Južnej Ameriky, Sovietskeho zväzu, Belgicka, Československa, Francúzska, Grécka, Číny, Holandska, Nórska, Poľska, Juhoslávie a všetkých slobodných krajín, aby sme si uctili pamiatku popravených a umučených študentov, ktorí ako prví zdvihli svoj hlas na znamenie odporu proti nacistickým utlačovateľom v roku 1939, prehlasujeme 17. november za Medzinárodný deň študentstva. Nie je pre nás iba dňom, kedy študenti celého slobodného sveta vzdávajú poctu svojim mŕtvym kolegom z Československa a všetkým tým, ktorí trpia stále vo väzniciach a koncentračných táboroch, avšak tiež dňom, kedy si pripomíname a budeme stále pripomínať ideály, pre ktoré títo študenti trpeli a stále trpia," uvádza sa vo vyhlásení.

V roku 1942 na zasadnutí medzinárodného študentského zhromaždenia International Students Assembly vo Washingtone v USA bol 17. november potvrdený a znovu vyhlásený Medzinárodným študentským dňom, a to za účasti delegátov študentov 50 národov. Tento mohutný washingtonský zjazd bol jednou z najvýznamnejších študentských akcií počas 2. svetovej vojny. Prispelo k tomu aj rozhlasové posolstvo k 17. novembru prezidenta USA Franklina Delana Roosewelta.


Významné dni, osobnosti a udalosti v histórii pripadajúce na 17. novembra

SVET - DNI

Medzinárodný deň študentstva - vyhlásil Medzinárodný zväz študentstva (1941): rozpútanie fašistického teroru proti českým vysokým školám a ich študentom (1939).

Deň boja za slobodu a demokraciu - Štátny sviatok SR a ČR.

SLOVENSKO - OSOBNOSTI

1665 - Zomrel v Banskej Bystrici evanjelický senior, náboženský spisovateľ a učiteľ DANIEL LÁNI. Narodil sa roku 1605.

1767 - Zomrel v Banskej Bystrici jezuita, náboženský spisovateľ a vysokoškolský učiteľ ŠTEFAN PONGRÁC. Narodil sa 26.12.1713.

1878 - Narodil sa v Banskej Bystrici právnik a publicista OTO ROSENAUER, autor právnych spisov, ktoré vychádzali v edícii Zbierka administratívnych príručiek. Zomrel 28.5.1963.

1882 - Zomrel v Skalici prvý slovenský profesionálny novinár, evanjelický farár, zakladateľ družstevných spolkov a pomocných pokladníc, autor učebníc, tvorca slovenskej odbornej terminológie a osvetový pracovník DANIEL GABRIEL LICHARD. Narodil sa 17.1.1812.

1903 - Narodil sa v Novom Meste nad Váhom vysokoškolský pedagóg a etnograf RUDOLF BEDNÁRIK, ktorý ovplyvnil charakter národopisnej práce na Slovensku. Zomrel 25.9.1975.

1941 - Narodil sa v Nitre archeológ KAROL PIETA, ktorý pôsobí v Archeologickom ústave SAV. Podieľa sa na riešení vývoja predslovanského osídlenia Západných Karpát a na organizovaní experimentálnej archeológie na Slovensku.

1947 - Narodila sa v Bratislave ekonómka a verejná činiteľka BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ, výkonná tajomníčka Európskej hospodárskej komisie pri OSN, exministerka financií a bývalá podpredsedníčka vlády.

1949 - Narodil sa v Bratislave ekonóm, finančník a hospodársky pracovník LADISLAV VAŠKOVIČ, generálny riaditeľ EXIMBANKY SR.

1964 - Narodil sa v Šahách lekár TIBOR BASTRNÁK, poslanec NR SR, SMK-MKP a primátor mesta Komárno.

1967 - Zomrel v Bratislave autor odborných monografií a klimatológ VOJTECH BRIEDOŇ, ktorý sa špecializoval na skúmanie zrážok a podnebia v ČSSR. Narodil sa 5.4.1916.

SLOVENSKO - UDALOSTI

1235 - Bola svätorečená blahoslavená Alžbeta, dcéra uhorského kráľa Ondreja II.

1328 - Udelil kráľ Karol Robert privilégiá slobodného kráľovského banského a minciarskeho mesta Kremnici. Zároveň založili mincovňu, ktorá je najstaršou, dodnes fungujúcou mincovňou v Európe.

1951 - Začala sa zlučovacia konferencia organizácií účastníkov protifašistického odboja, na ktorej vznikol Zväz protifašistických bojovníkov.

1999 - Schválila vláda plán rozvoja vidieka, ktorý počítal s príspevkom 18,3 miliardy EUR v rámci programu SAPARD.

2005 - Odhalili kamenný pamätník obetiam komunizmu na Jakubovom námestí v Bratislave.

SVET - OSOBNOSTI

1494 - Zomrel taliansky renesančný filozof a básnik GIOVANNI PICO DELLA MIRANDOLA. Narodil sa roku 1463.

1528 - Zomrel nemecký historik a humanista JAKOB WIMPFELING, autor významných pedagogických spisov. Narodil sa roku 1450.

1587 - Narodil sa holandský básnik a dramatik JOOST VAN DEN VONDEL. Zomrel v roku 1679.

1767 - Zomrel taliansky maliar GIOVANNI BATTISTA PITTONI, predstaviteľ benátskej barokovej maľby s novými štýlovými prvkami rokoka. Narodil sa roku 1687.

1788 - Narodil sa herec, reformátor a zakladateľ realizmu v ruskom scénickom umení MICHAIL SEMIONOVIČ ŠČEPKIN. Zomrel roku 1863.

1858 - Zomrel britský filozof, sociálny reformátor a utopický socialista ROBERT OWEN. Narodil sa roku 1771.

1877 - Narodil sa maliar a grafik FRANTIŠEK KOBLIHA, popredná osobnosť druhej generácie českých symbolistov. Zomrel roku 1962.

1887 - Narodil sa britský poľný maršal MONTGOMERY Z ALAMEINU (vlastným menom Bernard Law Montgomery), jeden z hlavných spojeneckých veliteľov počas druhej svetovej vojny. Zomrel roku 1976.

1902 - Narodil sa americký fyzik maďarského pôvodu EUGENE PAUL WIGNER, laureát Nobelovej ceny za vytvorenie novej teórie štruktúry atómového jadra. Zomrel roku 1995.

1906 - Narodil sa český zbormajster a pedagóg FRANTIŠEK VESELKA. Zomrel roku 1970.

1907 - Zomrel britský námorný dôstojník, moreplavec a polárnik FRANCIS LEOPOLD MCCLINTOCK, ktorého meno nesie prieliv v kanadskej Arktíde a ďalšie geografické objekty. Narodil sa roku 1819.

1911 - Narodil sa francúzsky politik a diplomat CHRISTIAN FOUCHET. Zomrel roku 1974.

1917 - Zomrel francúzsky sochár, grafik, maliar a kresliar AUGUSTE RODIN, hlavný predstaviteľ moderného sochárstva, zvaný tiež moderný Michelangelo. Narodil sa roku 1840.

1925 - Narodil sa americký herec ROCK HUDSON. Zomrel v roku 1985.

1929 - Zomrel americký technik, vynálezca a priekopník elektronického spracovania dát HERMANN HOLLERITH, konštruktér prvých výkonných počítacích strojov na dierové štítky. Narodil sa roku 1860.

1938 - Narodil sa americký výtvarník a spoluzakladateľ tzv. nového realizmu ARMAN (pôvodom Francúz, vlastným menom Arman Fernandez). Zomrel 22.10.2005.

1942 - Narodil sa americký filmový režisér MARTIN SCORSESE.

1944 - Narodil sa populárny americký herec, režisér a producent DANNY DeVITO.

1948 - Zomrel sovietsky akademik, botanik, mikrobiológ a zakladateľ morskej mikrobiológie BORIS LAVRENTIEVIČ ISAČENKO. Narodil sa roku 1871.

1954 - Zomrel poľský astronóm, vysokoškolský pedagóg, riaditeľ krakovskej hvezdárne, zdokonaliteľ gaussovej metódy na určovanie eliptických dráh planét a komét TADEUSZ BANACHIEWICZ. Narodil sa roku 1882.

1966 - Narodila sa známa francúzska filmová herečka SOPHIE MARCEAUOVÁ.

1976 - Zomrel český grafik, priemyslový výtvarník, architekt a výtvarný teoretik LADISLAV SUTNAR. Narodil sa roku 1897.

1981 - Zomrel český divadelný režisér JAN ŠKODA, zakladateľ a prvý riaditeľ pražského Realistického divadla. Narodil sa roku 1896.

SVET - UDALOSTI

1734 - Zatkli a uväznili amerického tlačiara a vydavateľa protibritských novín New York Weekly Journal Johna Petra Zengera za poburujúcu urážku na cti newyorského koloniálneho guvernéra Williama Cosbyho. V roku 1735 ho zbavili obvinení a oslobodzujúci rozsudok viedol k uznaniu slobody tlače v amerických kolóniách.

1800 - Zasadal po prvýkrát americký Kongres v novej budove Capitol, prezident John Adams sa nasťahoval do novopostaveného Bieleho domu.

1853 - Začali sa v San Franciscu používať dopravné značky.

1855 - Objavil škótsky cestovateľ a misionár David Livingstone africké Viktoriine vodopády (dnes Mosioatunya).

1865 - Dokázal francúzsky chemik Louis Pasteur, že minútové zohriatie vína v uzavretej fľaši na 69-75 stupňov Celzia zabraňuje neskoršiemu rozkladu, čím objavil princíp pasterizácie, čiže zníženia počtu mikróbov vo výrobkoch podliehajúcich zmenám pôsobením tepla. Pasterizácia sa stala základom rozvoja potravinárskej chémie, využíva sa aj v zdravotníctve.

1869 - Otvorili po desaťročnej výstavbe Suezský prieplav medzi Stredozemným a Červeným morom, pričom autorom projektu a vedúcim stavby bol francúzsky vicekonzul v Egypte inžinier Ferdinand de Lesseps a prieplav, ktorý skrátil trasu lodí zo západnej Európy do Indie o takmer 13.000 kilometrov.

1905 - Prebrali tzv. ochrannou zmluvou Japonci do svojich rúk riadenie kórejskej zahraničnej politiky a vnútropolitická správa bola podriadená japonskému rezidentovi sídliacemu v hlavnom meste Soule - Kórejské cisárstvo sa tak stalo japonským protektorátom.

1908 - Uviedli v Paríži premiéru filmu Zavraždenie vojvodu de Guise, ktorého dej prvýkrát sprevádzala hudba symfonického orchestra zložená špeciálne pre tento film.

1917 - Založili v Rusku tzv. bielu armádu, ktorá bola zložená z dobrovoľníkov, pričom išlo o prvý ozbrojený protikomunistický zbor.

1919 - Stala sa National City Bank mesta New York prvou americkou bankou, ktorej prostriedky presiahli miliardu amerických dolárov.

1920 - Dobyla Červená armáda Krym od vojsk generála Piotra Nikolajeviča Wrangela, čím sa skončilo obdobie občianskej vojny a boja proti zahraničnej vojenskej intervencii v sovietskom (bolševickom) Rusku.

1933 - Zakázali nacisti v Nemecku protivojnový román Na západnom fronte pokoj od Ericha Mariu Remarqua.

1939 - Nacisti uzavreli české vysoké školy.

1945 - Začal sa v Prahe sedemdňový Svetový kongres študentstva na pamiatku čs. študentov, ktorých popravili nacisti 17.11.1939, pričom sa rozhodli vytvoriť medzinárodné študentské centrum.

1954 - Otvorili v Brne Mahenovo divadlo.

1959 - Stali sa dve škótske letiská Prestwick a Renfrew prvými vo Veľkej Británii, ktoré ponúkali bezcolný tovar.

1962 - Otvoril americký prezident John Fitzgerald Kennedy nové Dullesove medzinárodné letisko pri Washingtone.

1968 - Odsúdili v Aténach na trest smrti Alexandra Panagulisa za pokus o atentát na predsedu vojenskej vlády Papadopulosa.

1972 - Vrátil sa do Argentíny po sedemnásťročnom exile bývalý diktátor generál Juan Domingo Perón, aby vo voľbách podporil svoju stranu.

1980 - Vyšiel posledný album britského hudobníka a speváka Johna Lennona pred smrťou Double Fantasy, ktorý nahral spolu s manželkou Yoko Ono.

1989 - Uskutočnil sa pietny akt pražských študentov vysokých škôl, ktorým si vysokoškoláci chceli uctiť pamiatku Jána Opletala a krvavo potlačenej demonštrácie proti zatvoreniu vysokých škôl v Čechách v roku 1939. Povolené zhromaždenie prerástlo do demonštrácie, ktorej účastníci požadovali politické reformy a skončila sa zásahom poriadkových síl na Národnej triede a množstvom zranených.

1991 - Vrátil sa do hlavného kambodžského mesta Pnompenhu vodca Červených Khmérov Son Sen, ktorý zodpovedal za smrť milióna ľudí v 70. rokoch.

1992 - Zatkla talianska polícia v najväčšej akcii proti mafii od roku 1984 až 75 osôb.

1993 - Začalo sa prvé zasadnutie medzinárodného tribunálu pre vojnové zločiny v holandskom Haagu, ktoré sa skončilo 30.11.

1994 - Bombardovali Srbi budovu bosnianskeho kolektívneho vedenia a sídlo bosnianskeho prezidenta Aliju Izetbegoviča.

1997 - Odohral sa krvavý masaker v juhoegyptskom Luxore, pričom za útok na autobus, pri ktorom zahynulo až 68 osôb (58 zahraničných turistov), bola zodpovedná egyptská fundamentalistická organizácia Gamá'a al-Islámíja (Islamské zoskupenie), čím chcela zabezpečiť prepustenie svojho duchovného vodcu väzneného v USA.

2001 - Konali sa voľby v prevažne etnicky albánskej provincii Kosovo v Srbsku, prvý raz po roku 1999, keď medzinárodné mierové jednotky z provincie vytlačili srbské.

2005 - Povstalci na Srí Lanke pálili pneumatiky a nechávali sporadicky explodovať výbušniny, aby zabránili tisícom občanov voliť v tesnom volebnom boji o kreslo prezidenta.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 454
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 766
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 074
 4. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 057
 5. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 168
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 648
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 633
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 432
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 427
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 1 053

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Do Moricových železničných opravovní vstupuje nový investor

Budamar získa tretinu v ŽOS Vrútky.

Neprehliadnite tiež

Domov

Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.

Domov

Armádny generál: Termíny sú šibeničné, zmluvu na migy budeme musieť predĺžiť

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Domov

Kiska sa v New Yorku zúčastnil na biznis fóre, s podnikateľmi hovoril aj o Slovensku

Spomedzi lídrov biznisu sa fóra zúčastnil aj najbohatší človek sveta Bill Gates.

Domov

Ministerka Lubyová: Nikto v EÚ nechce pozastaviť eurofondy pre vedu a výskum

Pripomenula, že ministerstvo školstva zrušilo problematickú eurofondovú výzvu.