SME

Chmel: Politici sa s minulosťou nevyrovnajú, sú egoisti a pragmatici

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) - Politici sa s minulosťou vo vzťahoch Slovákov a Maďarov nevyrovnajú, pretože sú egoistickí a pragmatickí, uviedol riaditeľ Ústavu slavistických a východoeurópskych štúdií ...

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) - Politici sa s minulosťou vo vzťahoch Slovákov a Maďarov nevyrovnajú, pretože sú egoistickí a pragmatickí, uviedol riaditeľ Ústavu slavistických a východoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe a bývalý minister kultúry SR Rudolf Chmel na dnešnom medzinárodnom sympóziu s názvom Slovensko-maďarské vzťahy dva roky po vstupe do Európskej únie (EÚ). Chmel vystúpil v panelovej diskusii a spolu s ďalšími diskutujúcimi sa pokúšal odpovedať na kľúčovú tému sympózia: Potrebujeme slovensko-maďarské vyrovnanie? Ani jeden z diskutujúcich jednoznačne nepovedal, či vyrovnanie potrebujeme alebo nie a čo tento termín presne zahrňuje. Skôr sa obmedzili na výpočet dôvodov alebo podmienok, ktoré vyrovnaniu bránia, respektíve sú potrebné na to, aby sa mohlo o ňom uvažovať v situácii, keď pokusy riešiť tento problém čiastkovými deklaráciami zlyhali.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku v súčasnosti chýba podľa Chmelových slov racionálna a korektná debata na tému slovensko-maďarských vzťahov a treba ju nastoliť. Slovenská kultúrna komunita sa koncom 90. rokov minulého storočia nechala vtiahnuť do politiky, pripomenul. Na ceste k slovensko-maďarskému vyrovnaniu sa treba vyhýbať dogmatizmu, snahe vnucovať partnerovi náš pohľad na dejiny a skúsiť sa na problém pozerať jeho očami. V prípadnom slovensko-maďarskom vyrovnaní zrejme nebudú rozhodujúcim prvkom politici, ktorí sa podľa Chmela prispôsobujú každodennej agende a zakorenené predsudky o slovensko-maďarských vzťahoch radi konzervujú a využívajú na svoje politické ciele. Prítomnosť Strany maďarskej koalície (SMK) v predchádzajúcich vládach slovensko-maďarské vyrovnanie neurýchlila a ani mu nijako nepomohla, uviedol Chmel. Tu musia nastúpiť intelektuáli, ktorí nie sú zaťažení volebnými ambíciami, alebo štátnik, ktorí bude mať dosť síl a nezávislosti, aby zostal nad vecou, pripomenul Rudolf Chmel.

SkryťVypnúť reklamu

Úlohu politikov v slovensko-maďarskom vyrovnaní nepodceňuje čestný prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) a bývalý veľvyslanec SR v USA Martin Bútora. Ako uviedol pre agentúru SITA, podstata vyrovnania tkvie v spolupráci a vo vzájomnom spoznávaní sa. Ako pozitívny príklad Bútora uviedol spoluprácu v rámci Visegrádskej skupiny, kde majú Slováci a Maďari príležitosť kooperovať na projektoch, ktoré idú výrazne nad rámec slovensko-maďarských vzťahov a hraníc a takisto sa spoznávať navzájom. V odstraňovaní stereotypov a v boji proti extrémistom treba podľa Bútoru využívať spoluprácu politikov, intelektuálov, akademikov a médií. Bútora uviedol, že by bolo užitočné priblížiť sa modelu nemecko-francúzskeho vyrovnania, do ktorého boli zapojené široké vrstvy obyvateľstva, najmä mladých ľudí, z vekového hľadiska najčastejšie zodpovedných za prejavy extrémistických a nacionalistických zvráteností. Bútora pripisuje médiám významnú úlohu a apeluje na ne, aby nezabúdali, že prejavy národnostného napätia sú v porovnaní s tým, čo sa už v slovensko-maďarských vzťahoch dosiahlo, často malichernými epizódami. Iný názor na visegrádsku spoluprácu má Rudolf Chmel, podľa ktorého bilaterálne vzťahy v rámci nej nefungujú a sú potláčané individualizmom a pragmatizmom.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden zo zakladateľov slovenskej demokratickej ľavice, pedagóg na Fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave Peter Weiss uviedol, že nacionalisti parazitujú na frustráciách, ktoré doľahli na ľudí po rozšírení EÚ. Ak má prísť slovensko-maďarské vyrovnanie, nacionalistické strany by mali podľa Weissových slov urobiť analýzu svojich programov vo vzťahu Slovenska k Maďarsku a akú politiku by presadzovali, keby mali slobodnú vôľu. Ešte dôležitejšie je mapovať pôvod a podstatu predsudkov, stereotypov, obáv a agresivity voči druhému národu, pripomenul Weiss a dodal, že je neprijateľné, aby verejnú mienku modelovali extrémisti a ich skutky. Súvislosť medzi sklamaniami po vstupe našich krajín do EÚ a nacionalizmom potvrdil aj bývalý minister kultúry Maďarskej republiky Gábor Fedor. V tejto súvislosti dodal, že naše očakávania o rýchlom zlepšení hospodárskej situácie boli nereálne, hoci smer, ktorým sa Maďarsko a Slovensko vydali, je podľa neho správny. V súvislosti so slovensko-maďarskými vzťahmi má zaujímavý postreh profesor etiky Sándor Radnóti z Budapešti. Uviedol, že vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom trpia syndrómom susedskej koexistencie, keď najhoršie vlastnosti pripisujeme práve svojim susedom, ktorých viníme z našich obáv, neistoty a z nich vyplývajúcej agresivity. Nacionalizmus má podľa Radnótiho slov rovnaké črty bez ohľadu na krajinu a trpezlivá výchova je najlepším prostriedkom, ako sa ho zbaviť.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 683
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 572
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 300
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 398
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 371
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 224
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 435
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu