BRATISLAVA - Právnika a bývalého predsedu federálneho Ústavného súdu Ernesta Valka dnes zadržala polícia. Spolu s ním znovu zadržala podnikateľa Ladislava Reháka.
"Boli predvedení na výsluch," povedal SME hovorca policajného prezídia Martin Korch. Výsluchy práve prebiehajú.
Podľa informácií SME im hrozí obvinenie z vydierania a je veľmi pravdepodobné, že túto noc zostanú v policajnej cele. Polícia podľa svojho hovorcu poskytne podrobnejšie informácie vo štvrtok.
Portál Aktuálne.sk citoval nemenovaný zdroj, podľa ktorého nový prípad zrejme súvisí s obchodovaním s pozemkami v Bratislave. Reháka sa vraj snažil niekto podviesť pri ich predaji. "Spomínam si, že spolu so svojim advokátom Ernestom Valkom to napokon vyriešili. Zrejme ide o podobný scenár ako v prípade účtovníčky," povedal portálu nemenovaný zdroj.
Zatiaľ čo Rehák podľa slovenských médií významne sponzoroval opozičné KDH, známy právnik Valko sa údajne uchádzal o miesto na kandidátke SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu. Nakoniec sa však na zozname kandidátov neobjavil a miesto toho kandidoval za mimoparlamentnú Občiansku konzervatívnu stranu.
Okrem iného pôsobil v dozornej rade Slovenských elektrární a zastupoval Slovenský plynárenský priemysel v spore o zmenky bývalého ministra hospodárstva Jána Duckého.
Za prvej vlády Mikuláša Dzurindu zastupoval aj Fond národného majetku.
Podpredsedu SDKÚ-DS a exministra financií Ivana Mikloša zastupoval aj v súdnom spore so súčasným premiérom Robertom Ficom.
Reháka polícia prepustila v piatok minulý týždeň, keď na neho okresný súd Bratislava I. odmietol uvaliť väzbu. Podnikateľa spoločne s jeho dvoma synmi a ďalším mužom obviňujú z násilného vydierania účtovníčky v ich firme. Účtovníčku údajne nútili priznať, že spreneverila päť miliónov korún. Rehákov advokát však tvrdí, že účtovníčka peniaze odcudzila.
V prípade dnešného zadržania ide vraj o úplne nový skutok.
aktualizované 18.17
Autor: mož, čtk, mv

Beata
Balogová
