Bratislava 15. novembra (ČTK) - Jedným z kandidátov na post šéfa Ústavu pamäti národa (ÚPN) bude možno aj nominant vládnej Slovenskej národnej strany a predseda Zväzu protikomunistického odboja Arpád Tarnóczy. ČTK to naznačili viacerí poslanci koalície aj opozície. Samotný Tarnóczy však o funkciu šéfa ústavu veľký záujem nemá. Poslanci by mali nového predsedu správnej rady ÚPN voliť na decembrovej schôdzi.
Šéf poslaneckého klubu národniarov Rafael Rafaj sa k prípadnej nominácii Tarnóczyho vyjadriť nechcel. SNS svojho nominanta predstaví až vo štvrtok, keď uplynie termín na podanie prihlášky kandidátov.
Samotný Tarnóczy o úvahách, že by mal byť šéfom ÚPN počul, no oficiálne ho vraj zatiaľ nikto nepožiadal. Postaviť sa do čela ÚPN veľmi nechce. "Aj vzhľadom na môj vek už o takúto funkciu nemám záujem," povedal ČTK 70-ročný bývalý politický väzeň.
Úvahy o možnej Tarnóczyho kandidatúre potvrdili aj lídri opozičných strán SMK a KDH. "Je to človek, ktorý zažil komunizmus na vlastnej koži. (...) Je to jeden z lepších návrhov," povedal ČTK šéf kresťanských demokratov Pavol Hrušovský. O tom, či ho KDH podporí však zatiaľ hovoriť nechcel. Podobne sa vyjadril aj predseda SMK Béla Bugár.
Tarnóczyho už národniari raz na post predsedu správnej rady ÚPN nominovali, rozhodol sa však nekandidovať. Do vedenia ÚPN potom národniari presadzovali mladého právnika Adriána Kuceka, ktorý nakoniec v parlamente nezískal v tajnej voľbe dostatok hlasov. Rafaj dnes ČTK povedal, že Kuceka strana už druhýkrát nenominuje.
Tarnóczy bol v roku 1949 odsúdený za velezradu, neskôr bol robotníkom v Nováckych chemických závodoch. Po nežnej revolúcii sa zapojil do politiky, stal sa poslancom HZDS a neskôr aj veľvyslancom v Maďarsku. V roku 1997 vzbudil znepokojenie v slovenskej židovskej obci, keď odhalil pamätnú tabuľu vysokému funkcionárovi slovenského štátu z čias druhej svetovej vojny Jozefovi Kirschbaumovi. Kirschbaum bol náčelníkom jednej zo zložiek Hlinkovej gardy a veľvyslancom vo Švajčiarsku.
ÚPN existuje od roku 2003 a okrem dokumentácie zločinov komunizmu sa zaoberá aj obdobím Slovenského štátu. Na internete napríklad zverejnil registračné protokoly bývalej komunistickej Štátnej bezpečnosti, ale aj zoznam likvidátorov židovského majetku počas druhej svetovej vojny.
Doteraz jediným šéfom ÚPN bol Ján Langoš, ktorý tento rok tragicky zahynul pri autonehode.
kbp prl