Bratislava 15. novembra (TASR) - Ako nesystémový a nebezpečný krok vníma Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ-DS) návrh vlády o povinnom poistení tzv. štátnych poistencov v štátnych poisťovniach. Podpredseda strany Ivan Mikloš tvrdí, že schválenie by bolo ohrozením konkurencie - 60 percent by mali dve štátne poisťovne - Všeobecná zdravotná poisťovňa a Spoločná zdravotná poisťovňa.
"Sú to dve najhoršie fungujúce poisťovne, ktoré stratili kvôli zlým službám až 500 tisíc poistencov. Na číslach a poskytovaných službách sa dá vyargumentovať, že súkromné poisťovne fungujú lepšie. Aj z pohľadu poistenca, teda služieb i zdravotných stredísk, ktorým platia. Ak sa zámer uskutoční, bude znamenať horšiu zdravotnú starostlivosť i fungovanie systému. A najmä horšie služby a zdravotnú starostlivosť pre poistencov štátu," reagoval dnes Mikloš na medializovaný zámer vlády. Tvrdí, že by išlo o znevýhodnenie 60 percent poistencov a horšie fungovanie celého systému. Dodáva, že by mohli vzniknúť aj administratívne problémy, pretože zmeniť poisťovňu môže poistenec iba raz za rok. Ako príklad uviedol nezamestnaného, ktorý sa v priebehu roka zamestná a chcel by ako bývalý štátny poistenec zmeniť poisťovňu.
Dzurinda je zámerom vlády znechutený a považuje ho za absurdný. Má pocit, že vláda chce zámer utajiť a presadiť na poslednú chvíľu. "Varujeme pred takýmito krokmi a urobíme v parlamente všetko pre to, aby sme týmto krokom zabránili," doplnil predseda SDKÚ-DS.
Podľa denníka Sme chce vláda zámer predložiť spoločne s novým návrhom zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach. V návrhu sa uvažuje, že dôchodcovia, deti, ženy na materskej dovolenke a nezamestnaní už nebudú mať právo vybrať si zdravotnú poisťovňu.