Bratislava 16. novembra (TASR) - Najväčšou tohtoročnou environmentálnou hrozbou Vysokých Tatier stal lykožrút. Po minuloročnom požiari vzrástli odchyty na jeden lapač o približne 300 percent v porovnaní s minulým rokom.
V týchto dňoch uplynú dva roky od ničivej veternej smršti vo Vysokých Tatrách, ktorá výrazne zmenila vzhľad tejto časti Slovenska. Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa zhodnotil účinnosť prijatých obranných opatrení ako úspešnú.
Do konca mája bola kalamita spracovaná, okrem území, v ktorých spracovanie nebolo povolené orgánmi životného prostredia. Veterná kalamita poškodila v Tatranskom národnom parku (TANAP) približne 2,6 milióna kubických metrov dreva.
Dodnes bolo spracovaných viac ako 1,8 milióna kubíkov kalamitného dreva. Po dohode so Štátnou ochranou prírody (ŠOP) bolo na území v správe Štátnych lesov ponechaných od desať do tridsať percent dreva ako biomasa. Z dôvodu neudelenia výnimky alebo nerozhodnutia o výnimke je dosiaľ nespracovaných 164 tisíc kubických metrov dreva.
V rámci revitalizácie Štátne lesy TANAPu umelo zalesnili 582 hektárov, prirodzená obnova predstavuje 97 hektárov. Revitalizáciou sa tiež mení drevinové zloženie v prospech drevín odolnejších voči mechanickému poškodeniu vetrom. Ide predovšetkým o borovicu a smrekovec, z listnatých drevín je najviac zastúpený javor a jarabina.