BRATISLAVA 16. novembra (SITA) - V oblasti drogových závislostí je veľmi dôležité zabezpečiť resocializáciu ľudí vyliečených z drogovej závislosti a prevenciu, uviedol to na dnešnej tlačovej besede po rokovaní Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog vicepremiér Dušan Čaplovič. Práve zaradeniu ľudí po odvykacej liečbe do života spoločnosti chce vláda podľa Čaploviča venovať osobitnú pozornosť a skoordinovať pritom prácu viacerých ministerstiev. Preliečení ľudia by mali mať v budúcnosti jednoduchšie možnosti, ako si nájsť prácu, prípadne vyriešiť bývanie. Osobitná pozornosť sa podľa Čaploviča bude venovať ohrozeným skupinám, medzi ktoré zaradil rómsku menšinu, nezamestnaných, deti z detských domovov ale napríklad aj migrantov.
Za dôležitý považuje Čaplovič aj boj proti tabaku a alkoholu. "Tabak a alkohol sú najrozšírenejšími drogami v Slovenskej republike," upozornil podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Čaplovič. Pomôcť pri riešení problémov s alkoholom by mal aj národný akčný plán na boj s alkoholom, ktorý vypracovalo a do vlády predloží ministerstvo zdravotníctva. Akčný plán obsahuje úlohy pre jednotlivé rezorty a vychádza z programov Európskej únie (EÚ), pričom jednou z jeho priorít je mládež. Obdobný dokument na Slovensku zatiaľ neexistuje. Navrhovaný akčný plán boja proti alkoholu by sa mal vyhodnocovať každé dva roky, po prvýkrát teda v roku 2008. Ako konštatoval riaditeľ Generálneho sekretariátu Výboru ministrov pre drogové závislosti Blažej Slabý, liečbou závislosti od alkoholu v slovenských zdravotníckych zariadeniach aj vo väzniciach vlani prešlo približne 9 500 osôb a zo závislosti od nelegálnych drog sa liečilo 2 078 osôb. Slabý upozornil aj na úroveň narkománie v slovenských väzniciach, kde sa v porovnaní s väčšinou členských krajín EÚ objavuje vnútrožilové užívanie drog v oveľa v menšej miere.
Ako ďalej pri príležitosti Týždňa boja proti drogám informoval Čaplovič, hlavnú pozornosť chce spolu so zainteresovanými ministerstvami venovať liečbe a resocializácii, boju proti drogovej kriminalite, pašovaniu drog a praniu špinavých peňazí pochádzajúcich z drogovej oblasti, monitoringu a hodnoteniu drogovej problematiky a podpore činnosti mimovládnych organizácii.
Týždeň boja proti drogám potrvá až do nedele 19. novembra. Dnes si zároveň pripomíname Svetový deň bez fajčenia.