BRATISLAVA 16. novembra (SITA) - Predseda Rady vysokých škôl Viktor Smieško si myslí, že peniaze z eurofondov, ktoré pre Slovensko vyčlenili na roky 2007-2013, je potrebné čerpať hneď od začiatku. "Je dôležité začať čerpanie čo najskôr, aj keď to zo začiatku bude s chybami," uviedol pre agentúru SITA po dnešnom pracovnom seminári o operačných programoch Vzdelávanie a Výskum a vývoj. Nemalo by sa tak stať, aby peniaze zostali nevyčerpané. Minister školstva Ján Mikolaj chce, aby materiál o programoch išiel do Bruselu v decembri. Euroúradníci ho budú musieť posúdiť za štyri mesiace a čerpanie by sa malo začať od 1. júla budúceho roka.
Podľa Smieška by sa už nemalo stávať, že školy budú čakať na peniaze z eurofondov niekoľko mesiacov. Z vlastných rozpočtov by mali vykrývať náklady na prvé dva až tri mesiace, potom by už mali mať na účtoch peniaze z eurofondov. Smieško tvrdí, že školy by mali zvládnuť takéto prefinancovanie.
Samostatne sa budú posudzovať a financovať projekty z Bratislavského kraja a ostatných krajov. Európska únia vyčlenila Bratislavský kraj, pretože dosahuje viac ako 75% HDP z priemeru EÚ. Podľa Smieška školy v Bratislavskom kraji tak nebudú môcť čerpať peniaze na infraštruktúru, napríklad na obnovu budov. Smieško považuje všetky školské budovy za rovnako schátrané, lebo sa začali stavať v rovnakom období. "Pre bratislavské školy je určených iba 170 miliónov korún a to je nič," dodal Smieško. Podľa neho EÚ chce investovať v Bratislavskom kraji len do ľudských zdrojov, pretože je tu lepšia životná úroveň, vyššia zamestnanosť a vyššie zárobky ako v ostatných častiach Slovenska.
Slovensko by malo získať v rámci operačného programu Vzdelávanie takmer 618 miliónov eur z Európskeho sociálneho fondu (ESF). Cieľom programu je zvýšiť počet ľudí zapojených do celoživotného vzdelávania, vylepšiť obsah vzdelávania tak, aby odzrkadľoval potreby trhu práce a zvýšiť kvalitu poskytovaného vzdelávania podľa potrieb vedomostnej spoločnosti.
Operačný program Výskum a vývoj počíta s vyše jednou miliardou eur z ESF. Vďaka programu sa má zvýšiť konkurencieschopnosť ekonomiky, znížiť regionálne rozdiely, podporiť vznik nových inovatívnych (high-tech) malých a stredných podnikov, vytvoriť nové pracovné miesta a zlepšiť podmienky vzdelávacieho procesu na vysokých školách. Všetky projekty sa musia dofinancovať zo štátneho rozpočtu.