Slovenskú kresťanskú a demokratickú úniu (SDKÚ) založili niektorí členovia Slovenskej demokratickej koalície (SDK), ktorá vznikla v máji 1997 ako silný opozičný blok zložený z KDH, DU, DS, SDSS a SZS. Po tom ako v máji 1998 bola prijatá zmena volebného zákona, podľa ktorej musela každá strana koalície získať 5 percent pre vstup do parlamentu, sa SDK zmenila na stranu. Od začiatku roka 1999 sa však začali objavovať v SDK spory, ktoré súviseli s tzv. dvojitým členstvom. Členovia SDK totiž nemohli byť zároveň členmi svojich pôvodných materských strán. Vtedajší predseda SDK a premiér Mikuláš Dzurinda navrhoval ako riešenie vznik únie politických strán, čo však odmietla DS aj KDH. V januári 2000 sa preto predstavitelia SDK blízki Dzurindovi dohodli na vytvorení nového politického subjektu - SDKÚ, pričom tá bola zaregistrovaná vo februári 2000.
18. novembra 2000
V Bratislave sa konal ustanovujúci kongres Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ), na čelo ktorej bol zvolený premiér Mikuláš Dzurinda. Podpredsedami SDKÚ sa stali ďalší členovia kabinetu – Eduard Kukan, Ľubomír Harach, Milan Kňažko a komunálny politik Juraj Kopčák. Novou tvárou úzkeho vedenia bola bývalá novinárka Zuzana Martináková.
SDKÚ konštatovala, že sa nemieni etablovať v súčasnom parlamente, zaväzuje sa však podporovať vládu a prevziať zodpovednosť za činnosť siedmich členov kabinetu za SDKÚ. V nadchádzajúcich parlamentných voľbách chce získať toľko hlasov, aby mohla viesť rokovania o zostavení vlády.
19. novembra 2000
Bývalí deviati členovia poslaneckého klubu SDK z materského KDH oznámili odchod z klubu a vznik vlastného.
6. decembra 2000
Parlamentný klub SDK opustili piati bývalí členovia DS.
23. februára 2001
Z poslaneckého klubu SDK odišli aj zástupcovia SZS - Anton Juriš, Ladislav Ambróš a dvaja bývalí členovia DÚ - Ján Budaj a Juraj Švec. Poslanci 27. februára 2001 odsúhlasili vznik nového klubu SOP - LDÚ - SZS, do ktorého práve títo poslanci vstúpili.
1. apríla 2002
Zanikla dohoda o spolupráci SDK, KDH, DU, DS, SDSS, SZS na II. volebné obdobie, parafovaná na kongrese SDK 20. júna 1999 v Prešove. V poslaneckom klube SDK ostali pracovať iba členovia bývalých materských strán SDK, SDSS, DU, ktorá však fúzovala 26. augusta 2000 so SDKÚ.
8. decembra 2003
Členovia platformy Ivana Šimka vystúpili z poslaneckého klubu SDKÚ.
13. januára 2004
Slobodné fórum (SF) zaregistrovalo MV SR a v marci 2004 sa konal v Bratislave ustanovujúci snem, na ktorom zvolili za predsedníčku strany Zuzanu Martinákovú.
22. mája 2004
Delegáti kongresu SDKÚ v Bratislave zvolili za nových podpredsedov strany Pavla Kuboviča, Pavla Prokopoviča a Juraja Lišku. Okrem uvedenej trojice sú nimi Ivan Mikloš, Eduard Kukan a Milan Hort. Potreba zvoliť nových podpredsedov vyplynula po odchode Ivana Šimka a Zuzany Martinákovej z SDKÚ.
17. decembra 2005
Na mimoriadnom kongrese Demokratickej strany (DS) v Banskej Bystrici rozhodli delegáti o zlúčení s SDKÚ.
21. januára 2006
Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) sa zlúčila s Demokratickou stranou (DS). Subjekt má názov SDKÚ-DS. Rozhodol o tom mimoriadny kongres SDKÚ vo Zvolene.
17. novembra 2006
Delegáti kongresu SDKÚ v Bratislave potvrdili na čele strany Mikuláša Dzurindu. Novou podpredsedníčkou SDKÚ-DS sa stala Iveta Radičová. Staronovými podpredsedami sa stali Pavol Kubovič, Juraj Liška, Ivan Mikloš, Eduard Kukan a Milan Hort. Kongres zároveň rozhodol o zmene generálneho sekretára strany, Ivana Harmana vymenil Štefan Hudec.