VYSOKÉ TATRY 18. novembra (SITA) – Dva roky po veternej kalamite vo Vysokých Tatrách výrazne klesla požiarovosť v kalamitnom území. Kým v roku 2005 zaznamenali Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) 13 lesných požiarov, vrátane jedného z najväčších vo Vysokých Tatrách a na Slovensku na prelome júla a augusta, v tomto roku horelo v kalamitnom území vo Vysokých Tatrách len štyrikrát. Príčinou vzniku tohtoročných požiarov bola v dvoch prípadoch manipulácia s otvoreným ohňom, v jednom odhodený ohorok z cigarety a jeden požiar bol zapálený úmyselne neznámou osobou. Našťastie horeli len kopy haluziny. Škoda na majetku štátu nevznikla žiadna, uchránené hodnoty predstavujú 130 000 Sk.
K poklesu počtu požiarov v porovnaní s rokom 2005 prispelo nielen zníženie zápalnosti územia odobratím množstva horľavej biomasy a nástup bylinnej vegetácie, ale aj zvýšená prevencia zo strany dotknutých subjektov vrátane pomoci masmédií, informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie ŠL TANAP-u Lenka Burdová. Snahou Štátnych lesov TANAP-u po 19. novembri 2004 bolo v spravovanom kalamitnom území minimalizovať dôsledky vetrovej kalamity znížením požiarneho rizika, rizika vzniku povodní a rizika rozšírenia podkôrneho hmyzu. Protipožiarne opatrenia v kalamitnom území realizovali Štátne lesy TANAPu na základe Projektu protipožiarnej ochrany lesa na území Vysokých Tatier po vetrovej kalamite. Potvrdením vhodnosti a najmä účinnosti vykonaných protipožiarnych opatrení je pokles požiarovosti v kalamitnom území v tomto roku, doplnil L. Burdová.
Aj v druhom roku po kalamite venovali lesníci zvýšenú pozornosť drobným tokom, ktoré by mohli spôsobiť problémy. Do konca septembra 2006 vyčistili lesníci korytá potokov v dĺžke 34 km, pokračovali vo výstavbe protipovodňových zariadení v dĺžke 578 m, z toho na potoku Ždiarska Belá v dĺžke 434 m. V oblasti Ždiaru išlo o nápravu povodňových škôd z 30. júna 2006 v celkových nákladoch približne jeden milión Sk. Lesníci spravujú v TANAP-e takmer 1200 km drobných vodných tokov.
Vetrová kalamita z 19. novembra 2004 poškodila v národnom parku približne 2,5 mil. metrov kubických dreva, z toho v území v pôsobnosti Štátnych lesov TANAP-u 2,036 miliónov metrov kubických dreva. Zasiahla plochu 12 600 ha, z toho v pôsobnosti ŠL TANAP-u 8 737 ha. Do 31. mája 2006 spracovali ŠL TANAPu 1 866 858 metrov kubických dreva, čo predstavuje 92 percent kalamitnej drevnej hmoty. Z dôvodu neudelenia výnimky alebo nerozhodnutia o výnimke zostalo v kalamitnom území približne 164 000 metrov kubických dreva. Na základe rozhodnutí štátnej správy ochrany prírody ostalo v území 10 až 30 percent nespracovanej drevnej hmoty, čo predstavuje približne 419 395 metrov kubických dreva vo forme biomasy.