BRATISLAVA 18. novembra (SITA) - Presvedčenie o celkovom znevýhodňovaní žien na trhu práce vyslovilo 67 % opýtaných v rámci štúdie Matky na trhu (práce a života). Viac ako tri štvrtiny (77 %) respondentov sa domnievajú, že ženy sú znevýhodňované z dôvodu tehotenstva a materstva. Dve tretiny (64 %) spomenuli diskrimináciu tých, ktorí sa starajú o členov rodiny. Viac ako polovica (52 %) hovorí, že k znevýhodňovaniu dochádza aj z dôvodu pohlavia. Najviac diskriminovaní sú podľa opýtaných ľudia pre vek, zdravotný stav alebo postihnutie. Editorkami štúdie sú sociologičky Lýdia Marošiová a Sylvia Šumšalová, ktoré výskum tvorili na vzorke 1 003 respondentov.
V rámci jednej z častí sa zaujímali o názory verejnosti na situáciu matiek a otcov v rodinnej aj pracovnej oblasti. Polovica (49 %) opýtaných je presvedčených o tom, že matka stratí odbornosť a zaostane v profesii, ak zostane doma s dieťaťom tri roky. Odpoveď "rozhodne je to tak" zvolilo 12 % respondentov, medzi ktorými prevládali ženy v pomere 67 % ku 33 % mužov. S názorom, že spoločnosť kladie priveľké očakávania na mužov ako živiteľov rodiny, súhlasilo 65 % žien a 79 % mužov.
S názorom, že matky po materskej dovolenke nie sú primerane odmeňované, súhlasí 68 % respondentov, kým 19 % má opačný názor. To, že žena má spravidla za rovnakú prácu nižší plat ako muži, konštatovalo 84 % opýtaných. Názor, že žena má ťažkosti zladiť kariéru s rodinným životom, zdieľajú tri štvrtiny respondentov. S tým, že spoločnosť pre ne nevytvára vhodné podmienky, súhlasí výrazná väčšina, až 86 %.
Zo štúdie ďalej vyplýva, že mladí ľudia dnes odkladajú rodičovstvo na neskôr. Tento názor zastáva 93 % opýtaných. Viac ako polovica respondentov (57 %) si myslí, že je to rozhodne tak. Ženy navyše tento trend registrujú citlivejšie ako muži.