Bratislava 18. novembra (ČTK) - Tisíce ľudí prišli počas piatka a soboty ochutnať do vínnych pivníc v Bratislave a jej okolí tohtoročné víno, ktoré je vraj vďaka teplej jeseni mimoriadne kvalitné. Siedmy ročník podujatia Deň otvorených pivníc si preto organizátori pochvaľujú. Od budúceho roka by už viac než 80 pivníc nemalo byť otvorených len tradične počas jedného novembrového víkendu, ale aj v máji.
"Chceme tak vyhovieť ľuďom, ktorým sa na novembrové podujatie neušli lístky a zároveň tým, ktorí chcú víno vychutnať už ako vyzreté," povedala ČTK jedna z organizátoriek Dňa otvorených pivníc Oľga Bejdáková. Všetkých 3000 vstupeniek bolo podľa nej vypredaných už niekoľko týždňov dopredu a okrem slovenských návštevníkov ochutnali vína zo západu Slovenska aj Poliaci, či anglicky hovoriaci turisti.
Vinára Miloša Ševčíka z bratislavskej mestskej časti Rača potešil veľký počet mladých ľudí. "Svedčí to o tom, že kvalitné víno si získava fanúškov aj v mladej generácii," povedal. Menej skúsení ochutnávači podľa neho často navštevovali pivnice so skúseným vinárom, od ktorého sa učili víno spoznávať.
Na viacerých ľuďoch sa vraj celodenné ochutnávanie vína vo večerných hodinách už prejavilo nápadnejšou veselosťou, či únavou, polícia však podľa Bejdákovej zasahovať nemusela.
Deň otvorených pivníc má podľa organizátorov propagovať Malokarpatskú vínnu cestu, ktorá spája mestá a obce na úpätí Malých Karpát od Bratislavy po Trnavu. Okrem tradičných vinárskych miest ako Modra a Pezinok, môže návštevník vidieť zámok Smolenice či hrad Červený kameň.
Napriek postupnému nárastu záujemcov Malokarpatský región údajne stále zaostáva za podobnými vinárskymi oblasťami v Rakúsku a na Morave. Napríklad pri podobnom podujatí v Česku navštívia moravské mesto Znojmo desaťtisíce ľudí. Dôvodom je podľa Bejdákovej prerušená vinárska tradícia v období pred Nežnou revolúciou v roku 1989.
grm fab