Bratislava 18. novembra (TASR) - Úrovne začatej kampane do samosprávnych volieb, ich priebehu, ale aj ľudí, ktorí z nich vzídu, sa obáva dlhoročný komunálny politik a predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Vladimír Bajan.
"Rád by som vyzval kandidátov, aby nás neznechucovali spôsobom, akým sa snažia votrieť do našej priazne, neodrádzali od záujmu na správe vecí verejných a v konečnom dôsledku aj neurážali svojim presvedčením, že volič nevidí, nepočuje a nemá svoj názor," konštatuje Bajan vo vyjadrení pre TASR.
Zároveň pripomína minuloročnú kampaň pred voľbami do orgánov regionálnej samosprávy, na ktorých sa zúčastnil ako kandidát na predsedu BSK, kde kampaň bola pre neho rozčarovaním a znechutením. Osobné útoky, vťahovanie rodinných príslušníkov nechutným spôsobom, zafarbovanie protikandidáta či ohováranie namiesto prezentovania seba samého podľa neho do serióznej volebnej kampane nepatria. "To sme ešte netušili, aký kaliber na nás - voličov v Petržalke vytiahne jeden kandidát na starostu v doplňujúcich voľbách v marci 2006 - rozdávanie hriankovačov, žehličiek, zneužívanie môjho mena a porušovanie zákona bolo pre mňa naozaj silnou kávou," spomína Bajan, ktorý sa opäť nestíha čudovať, čoho všetkého sú niektorí kandidáti schopní. V médiách počúvame o miliónovej súťaži v účasti na voľbách (podľa Bajana protizákonnej) i o tom, že náš hlas má cenu, čítame o súťaži, v ktorej za vymyslenú tému pre Petržalku môžeme získať vecné ceny. Očakával úprimnú snahu o serióznu súťaž osobností a programov. Opak je však realitou klamstvo, polopravdy a zastieranie vlastnej neschopnosti zhadzovaním protivníka sú nástrojmi aj v boji o tie najdôležitejšie a najsledovanejšie kreslá. Pochybujeme o objektívnosti niektorých regionálnych médií, o serióznosti používania takej formy oslovovania voličov, ako sú nevyžiadané e-maily či SMS-ky a podobne. Takéto praktiky môžu z predvolebnej kampane plynulo prejsť aj do vlastného výkonu samosprávnych funkcií.
"Rád by som vyzval spoluvoličov, aby sme k voľbám do orgánov miest a obcí pristupovali s väčšou vážnosťou ako niektorí kandidáti, ktorí sú vo funkciách už v súčasnosti alebo tí, ktorí sa tam ešte len chcú dostať," dodáva Bajan. Ako komunálnemu politikovi aj ako občanovi je mu veľmi ľúto, že občan je vystavený takýmto praktikám a vôbec sa nečuduje, že je znechutený, nejde voliť a na komunálnych politikov má svoj, žiaľ, nie príliš lichotivý názor. Voľby budú 2. decembra a rozhodovať v nich budeme o tých, ktorí najbližšie štyri roky budú spravovať veci nás všetkých. Budú rozhodovať o rozvoji bezprostredného okolia, o realizácii projektov v školstve, sociálnych veciach, životnom prostredí, ale budú spravovať aj rozpočty, ktoré často presahujú desiatky či stovky miliónov korún.