Žilina 19. novembra (ČTK) - Niektorí rybári na Slovensku sa pravidelne nemôžu dočkať záveru roka. Počas novembra a decembra totiž môžu loviť vzácnu rybu hlavátku, ktorá dostala prezývku kráľovná slovenských vôd. Keďže hlavátka patrí na Slovensku medzi najvzácnejšie ryby, ročne sa vydá len niekoľko sto kusov povolení na jej lov. V tomto roku môže rybársky zväz vydať 750 povolení pre svojich členov. Vyhovieť tiež môže 70 žiadostiam od neregistrovaných záujemcov, medzi ktorých patria aj cudzinci.
Na Slovensku sa hlavátka vyskytuje približne v 25 rybárskych revíroch na riekach Hron, Dunajec, Poprad, Váh, Orava, Turiec ale už aj v Dunaji. "Sezóna začína na vnútorných vodách od 1. novembra a trvá do 31. decembra. Na hraničných vodách s Poľskom, ktorými sú Dunajec a Poprad, sezóna začína už v septembri a končí v posledný deň roka," povedal ČTK Tibor Krajč zo Slovenského rybárskeho zväzu v Žiline.
Hlavátke v 70. a 80. rokoch minulého storočia pre veľké znečistenie vôd hrozilo na Slovensku vyhynutie. Pomocou umelého chovu sa však napokon túto rybu podarilo zachrániť. Stále je však považovaná za vzácny druh, a preto je jej lov obmedzený. Majiteľ povolenia sa môže na lov hlavátky vybrať iba päťkrát, pričom si ako trofej môže ponechať len jednu rybu.
Ročne sa podľa Krajča uloví približne 100 kusov hlavátok na celom území Slovenska. "Priemerná hmotnosť úlovku hlavátky dosahuje deväť kilogramov. Na hraničných vodách sa môže hlavátka loviť iba na umelé nástrahy. V ostatných rybárskych revíroch sa môže použiť ako návnada i mŕtva rybka," dodal Krajč.
Hlavátka je veľmi bojovná a rybári musia pri jej love niekedy podať športový výkon. V minulých dňoch sa o tom presvedčil napríklad Peter Bombera z Ivachnovej, ktorý v Ružomberku-Rybárpoli chytil asi sedemnásťkilogramovú hlavátku. S rybou zápasil asi sedem minút. Na podobný úlovok vraj čakal viac než dve desaťročia.
Pokiaľ by sa chcel niekto vybrať na hlavátku bez povolenia, mal by si to poriadne rozmyslieť. Za pytliactvo totiž môže skončiť pred súdom.
ima fab