Koľko je na Slovensku obcí a volebných okrskov?
Na Slovensku je podľa údajov z roku 2004 celkom 2891 obcí, z toho 138 miest a štyri vojenské obvody. Voliť sa bude tento rok v 5933 volebných okrskoch.
Kto bude v komunálnych voľbách 2. decembra 2006 volený?
Poslanci zastupiteľstiev obcí, miest a mestských častí a starostovia obcí (mestských častí), respektíve primátori, ktorí stoja na čele miest. Mestské časti majú Bratislava (17) a Košice (22).
Kto má právo voliť svojich zástupcov do zastupiteľstiev?
Právo voliť do orgánov samosprávy majú až na zákonom stanovené výnimky všetci obyvatelia SR, ktorí majú v obci (prípadne v mestskej časti) trvalý pobyt a najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov.
Kto môže vo voľbách kandidovať?
Za poslanca obecného (mestského) zastupiteľstva môže byť až na zákonom stanovené výnimky vybraná osoba, ktorá spĺňa vyššie uvedené podmienky pre voliča. Kandidát na starostu (primátora) musí okrem toho dovŕšiť 25 rokov; môže sa pri jednom hlasovaní zároveň uchádzať i o miesto poslanca v zastupiteľstve.
Presné počty kandidátov budú známe až pri voľbách, pretože ich registrácia sa centrálne neeviduje. Množstvo uchádzačov o posty starostov sa pohybuje rádovo v tisíckach, záujemcov o poslanecké mandáty rádovo v desaťtisícoch.
Podľa akého systému sa volí?
Pre obecné voľby na Slovensku platí zákon Slovenskej národnej rady z augusta 1990 číslo 346/1990, ktorý bol medzitým viackrát novelizovaný. Podľa neho môžu vo voľbách kandidovať nielen politické strany (alebo ich koalície), ale i nezávislí kandidáti. Tí sa môžu zaregistrovať v mieste svojho trvalého bydliska na základe petície občanov. Počet podpisov, ktoré musí uchádzač na podporu svojej kandidatúry získať, rastie priamo úmerne s veľkosťou obce.
Pre voľby do zastupiteľstiev sa v každej obci utvoria viacmandátové volebné obvody, v ktorých sa volia poslanci pomerne k počtu obyvateľov obce, najviac však 12 poslancov v jednom obvode. V mestách, ktoré sa členia na mestské časti, možno utvoriť aj jednomandátové volebné obvody, ak na počet obyvateľov mestskej časti pripadá iba jeden poslanec. V obci, v ktorej sa má zvoliť 12 alebo menej poslancov, môže sa utvoriť iba jeden volebný obvod.
Na jednotnom hlasovacom lístku volič zakrúžkuje poradové číslo toľkých kandidátov, koľko je poslancov v zastupiteľstve. Zvolení sú tí kandidáti, ktorí dostali najvyšší počet hlasov. V prípade rovnosti hlasov rozhoduje poradie na kandidátke príslušnej strany, respektíve žreb.
Pri voľbe starostu (primátora) tvorí obec jeden jednomandátový obvod. Na jednotnom hlasovacom lístku volič zaškrtne iba poradové číslo vybraného kandidáta. Starostom sa stane ten, kto získa najvyšší počet hlasov.
Kedy boli na Slovensku posledné komunálne voľby?
Posledné voľby do orgánov samosprávy obcí sa konali 6. a 7. decembra 2002. Volebné obdobie zastupiteľstiev i starostov je štvorročné.
Koľko to bude stáť?
Náklady na tohtoročné obecní voľby sa odhadujú na zhruba 165 miliónov korún.
Zuzana Lizcová rmi fab