BRATISLAVA 20. novembra (SITA) - Mamografy sa na Slovensku podľa analýzy Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) nevyužívajú efektívne. "Dôvodom, pre ktorý je počet mamografických vyšetrení v niektorých krajoch nízky, je zrejme nedostatočná organizácia práce, ale aj nedostatočná osveta či znalosť nárokov na preventívne vyšetrenia," uviedla hovorkyňa ÚDZS Radoslava Miklášová.
Ďalším dôvodom je podľa ÚDZS limitovanie výkonov. "Zdravotné poisťovne nelimitujú konkrétne počet mamografických vyšetrení. Zahrnuté sú v globálnom limite pre rádiodiagnostiku alebo spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky. V zásade platí, že ak poskytovateľ zdravotnej starostlivosti prekročí dohodnutý zmluvný objem na príslušné obdobie, náklady si viac menej v plnej miere hradí sám," vysvetlila Miklášová. Preventívne mamografické vyšetrenia sa tak odkladajú na neskorší termín, čím zase vznikajú čakacie lehoty, ktoré môžu byť, nezávisle od možnosti výkonu samotných prístrojov a zdravotníckeho personálu, veľmi rozdielne.
Za celý rok 2005 podstúpilo preventívne vyšetrenie mamografom 140 798 žien, nárok na preventívnu prehliadku malo 651 668. Ženy majú nárok na preventívne mamografické vyšetrenie raz za dva roky po dosiahnutí štyridsiateho roku veku. Vlani do tejto kategórie patrilo 47,73 % všetkých žien.
ÚDZS v analýze dospel k záveru, že efektivita mamografov nezáleží na ich počte. Kým v Trnavskom kraji fungujú iba štyri, v priemere urobil každý z nich 24 vyšetrení za pracovný deň. Naopak, Banskobystrický kraj má 10 mamografov, no za jeden pracovný deň vykazujú v priemere iba osem vyšetrení.