VYSOKÉ TATRY 20. novembra (SITA) – Štátne lesy Tatranského národného parku odhadujú náklady na obnovu a ochranu lesa po kalamite na najbližších desať rokov na 720 mil. Sk. Podstatnú časť prostriedkov si lesníci vytvorili z predaja kalamitného dreva, ktoré sú uložené v rezervnom fonde. Ďalšie prostriedky tvoria financie zo zbierok ako i prostriedky zo štátneho rozpočtu a plánovaných prostriedkov z fondov Európskej únie. V rezervnom fonde bolo ku koncu roka 2005 vyše 529,2 mil. Sk. Do 30. septembra tohto roku sa z nich minulo 93,979 mil. Sk na revitalizáciu poškodeného územia, informoval dnes na tlačovej besede vo Vysokých Tatrách riaditeľ ŠL TANAP Peter Líška. Z verejnej zbierky získali lesníci 35,437 mil. Sk, z čoho ešte v minulom roku použili 182 000 Sk. Prostriedky zo zbierok môžu lesníci použiť výlučne na nákup sadeníc.
Štátne lesy TANAP-u doteraz obnovili 510 ha lesa. Išlo najmä o vytvorenie spevňovacích pásov a rebier, z toho 68 ha obnovili lesníci výsadbou. Na tomto území použili lesníci 781 000 sadeníc. Okrem toho zrekonštruovali 928 ha poškodených mladých lesných porastov. V „novom“ tatranskom lese bude mať doteraz v mnohých prípadoch monokultúrny smrek nižšie zastúpenie, aj keď naďalej ostane dominantnou drevinou tatranských lesov. Cieľom lesníkov je dosiahnuť približne 50 % zastúpenie smreka. Vyššie zastúpenie budú mať listnaté dreviny, ktoré by mali tvoriť približne 12 % tatranského lesa. O zníženie podielu smreka sa lesníci v TANAP-e usilujú už od založenia národného parku. Kým pred vznikom TANAP-u mal smrek zastúpenie takmer 73 %, dnes je to približne 60 %.
Ani dva roky po kalamite nemá Tatranský národný park schválenú zonáciu. Schválenie zonácie TANAP-u je podľa P. Líšku dôležité najmä preto, že sa určia jasné pravidlá pre všetky skupiny. Na druhej strane zonácia nie je podľa Líšku povinná zo zákona o ochrane prírody a krajiny. „Súčasný návrh zonácie z dielne Správy TANAP-u je poznačený vplyvom niektorých až radikálne orientovaných mimovládnych zelených organizácií,“ uviedol. Súčasné problémy a riešenie pravidiel v TANAP-e možno podľa Líšku riešiť aj zmenami hraníc existujúcich národných prírodných rezervácií, prípadne stupňov ochrany prírody.
SITA vydá k správe zvukovú správu.