Košice 21. novembra (TASR) - Učňovské školstvo v Košickom samosprávnom kraji (KSK) a Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) je podľa člena Rady Odborového zväzu (OZ) KOVO Jozefa Balicu diskriminované a finančne poddimenzované.
"Medzi hlavné nedostatky, ktoré monitorujeme a signalizujeme, patrí nedostatočný normatívny prídel na žiaka," uviedol dnes Balica pre TASR. Spresnil, že celkové zvýšenie normatívu v tomto roku oproti roku 2005 na SOU bolo 1540 korún a na gymnáziách to bolo napríklad 2619 korún. Ešte markantnejšie sú rozdiely v zvyšovaní normatívov medzi SOU na jednej strane a obchodnými akadémiami a konzervatóriami a strednými umeleckými školami na druhej strane.
Podľa Balicu chýba celková koncepcia rozvoja učňovského školstva napriek tomu, že investori a firmy upozorňujú na nedostatok kvalifikovaných remeselníkov. Ministerstvá a spoločnosti sa to snažia kompenzovať rôznymi rekvalifikačnými kurzami, ktoré však podľa Balicu nemôžu nahradiť viacročne vzdelávanie remeselníkov na učňovských školách.
Odborári upozorňujú aj na personálnu poddimenzovanosť v stave pedagogických pracovníkov SOU. Balica tvrdí, že argumenty o poklese počtu žiakov a vysokej prezamestnanosti na SOU sú len sčasti pravdivé a personálna poddimenzovanosť vplýva na nedostatok finančných zdrojov pre školy. Riaditelia učilíšť, ktorých je v KSK a PSK v pôsobnosti OZ KOVO 16, majú problémy s riešením platových nárokov pedagógov v takzvanej variabilnej zložke mzdy a so zákonnou valorizáciou miezd.
"Z našej kvantifikácie zdrojov pre učňovské školstvo v KSK a PSK vyplynulo, že každej škole chýba v priemere 1,5 milióna korún pri 100- percentnom naplnení normatívov a pri 88 - 90-percentnom naplnení normatívov je to až 3,6 milióna korún." dodal Balica.
Odborári pripravujú o týchto problémoch tripartitné rokovanie, na ktorom si spolu s vedením škôl a zástupcami regionálnej samosprávy ako zriaďovateľom učilíšť vysvetlia stanoviská a budú hľadať riešenia.
se tal