Bratislava 21. novembra (ČTK) - Opozičné strany dnes odsúdili personálne nominácie do vedenia spoločnosti Transpetrol, ktorej 49-percentný podiel chce vláda získať späť od skupiny okolo ruskej spoločnosti Jukos. Smer-SD vymenovaním ľudí okolo podnikateľa Juraja Širokého či zosnulého bývalého ministra za HZDS a šéfa VSŽ Košice Alexandra Rezeša podľa opozície odkryl svoje finančné pozadie. Koalícia však nominácie obhajovala.
"Slušnému človeku musí pri tejto informácii behať mráz po chrbte. Verejne sa ukázalo, kto sú mecenáši pána Fica," povedal novinárom podpredseda parlamentu a opozičnej SDKÚ-DS Milan Hort.
Ministerstvo hospodárstva v pondelok dosadilo do vedenia Transpetrolu podnikateľov z bývalého vedenia železiarní VSŽ Košice z čias pôsobenia Alexandra Rezeša vrátane jeho syna Júliusa či Vladimíra Balaníka. Balaník patrí k najbližším partnerom Širokého, ktorého jeho bývalý spolupracovník a šéf českých harvardov Viktor Kožený obvinil z tunelovania fondov. Širokého meno sa tiež skloňovalo v súvislosti so zoznamami agentov bývalej komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB).
Nové vedenie Transpetrolu obhajoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD). "Neviem o tom, že by bol pán Rezeš nejaká konfliktná osoba, respektíve mal nejaký problém so zákonom v minulosti," povedal novinárom Žiga. Rezeša za zastal aj poslanec ĽS-HZDS Ján Kovarčík. Podľa neho bol nominovaný preto, lebo ide o odborníka.
Predsedom dozornej rady Transpetrolu sa stal Dušan Mach, s ktorým podľa týždenníka Trend podnikal súčasný predseda parlamentu Pavol Paška. Podľa Žiga ide o odborníka v energetike.
"Smer nominovaním ľudí blízkych podpredsedovi Pavlovi Paškovi a veľkopodnikateľovi Jurajovi Širokému jednoznačne odkrýva svoje lobistické pozadie," uvádza sa vo vyhlásení opozičných kresťanských demokratov (KDH), ktoré ČTK poslal ich hovorca Martin Krajčovič.
Ku kritike nominácií sa pridal aj predseda SMK Béla Bugár. "Je to zodpovednosť vládnej koalície. Môžem však vyjadriť údiv, že sa prezentuje takýmto spôsobom," povedal Bugár ČTK.
V predstavenstve Transpetrolu bude okrem Balaníka sedieť aj Sergej Zápotocký, ktorý bol vo vedení VSŽ koncom 90. rokov, keď sa železiarne dostali do finančných problémov. Ich ozdravenie prebral počas prvej vlády Mikuláša Dzurindu štát, ktorý spoločnosť následne predal americkej skupine U.S. Steel. Do dozornej rady zasadli okrem Macha a Rezeša aj Viliam Križan, Vladislav Haspel a Mikuláš Rakovský.
kbp fab fil