Bratislava 22. novembra (TASR) - Dostupnosť mamografických vyšetrení na Slovensku nezávisí bezpodmienečne od zvýšenia počtu prístrojovej zdravotníckej techniky. Dokazuje to práve Trnavský kraj, kde je najmenší počet mamografov (iba štyri), pričom v roku 2005 vykázal najviac - 24 uskutočnených mamografických vyšetrení v prepočte na jeden mamograf a jeden pracovný deň.
Pre porovnanie v Banskobystrickom kraji, kde majú desať mamografov, dokázali urobiť iba osem všetkých mamografických vyšetrení v prepočte na jeden mamograf a jeden pracovný deň. Vyplýva to z analýzy mamografických vyšetrení na Slovensku v rokoch 2003 - 2005, ktorú uskutočnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Analýza porovnáva mamografy, realizované vyšetrenia, ako aj odhad potrebného množstva preventívnych mamografických vyšetrení.
V niektorých krajoch vykazujú nízky počet týchto vyšetrení. Dôvodom je zrejme nedostatočná organizácia práce, ale aj nedostatočná osveta či znalosť nárokov na preventívne vyšetrenia.
Ďalšou príčinou je limitovanie výkonov zdravotnými poisťovňami. Tieto nelimitujú konkrétne samotný počet mamografických vyšetrení. Tieto vyšetrenia sú zahrnuté v globálnom limite pre rádiodiagnostiku alebo spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky (SVALZ). V zásade platí, že ak poskytovateľ zdravotnej starostlivosti prekročí dohodnutý zmluvný objem na príslušné obdobie, náklady si viac menej v plnej miere hradí sám. Výnimku tvorí neodkladná zdravotná starostlivosť, konštatuje sa v záveroch analýzy ÚDZS, ktorú TASR poskytla hovorkyňa úradu Radoslava Miklášová.
Z tohto dôvodu sa logicky preventívne mamografické vyšetrenia odkladajú na neskorší termín, čím zase vznikajú čakacie doby, ktoré môžu byť, nezávisle od možnosti výkonu samotných prístrojov a zdravotníckeho personálu, veľmi rozdielne. V konečnom dôsledku to skresľuje celkovú výšku realizovaných výkonov. Závery analýzy ÚDZS poskytne Ministerstvu zdravotníctva SR a všetkých zdravotným poisťovniam.
Podľa ÚDZS treba špecifikovať priority pri nákupe zdravotnej starostlivosti a následne regulovať ostatné - neprioritné zdravotnícke činnosti. Nákup mamografických vyšetrení nie je v celkovom objeme nákupu SVaLZ-u špecifikovaný, rovnako nie je rozdelený objem pre preventívne a diagnostické mamografické vyšetrenia, upozorňuje analýza.
Nárok na preventívne mamografické vyšetrenie má každá žena od 40. roku veku jedenkrát za dva roky.