Bratislava 22. novembra (ČTK) - Nové vedenie ministerstva obrany napadalo ďalší prípad z minulého volebného obdobia. Trestné oznámenie podalo pre údajné nevýhodné zmluvy na prenájom nehnuteľností na bývalého šéfa bratislavskej vojenskej nemocnice Juraja Mistríka. Napísali to dnes denníky Plus jeden deň a Hospodárske noviny, ktorým to potvrdil hovorca rezortu Vladimír Gemela.
Dôvodom mal byť podľa Plus jeden deň nezákonný dlhodobý prenájom lukratívnych oddelení finančnej skupine Danubia Invest. "Podmienky prenájmu boli nezákonné a na exriaditeľa je trestné oznámenie," potvrdil Gemela.
Bývalý riaditeľ tvrdí, že on bol proti prenájmu a rozhodlo o tom vtedajšie ministerstvo. Šéfom úradu bol vtedy Juraj Liška z dnes opozičnej SDKÚ-DS, ktorého stanovisko však médiá necitovali. S Danubia Investom podniká podľa Plus jeden deň aj exminister práce z tej istej strany Ľudovít Kaník. Mistrík je pripravený podľa Hospodárskych novín brániť sa aj súdnou cestou.
Nemocnica ministerstva obrany v roku 2005 vraj prenajala lukratívne časti rôznym firmám. Išlo o laboratóriá, röntgeny, operačné sály aj oddelenia. Väčšinu získala akciovová spoločnosť Top-Med, ktorá je cez Juraja Ondriša spojená s Danubia Investom, uviedol denník Plus jeden deň. Tá sa vraj dostala k prístrojom ako jediný uchádzač. Ondriš je podľa obchodného registra predsedom predstavenstva Danubia Invest a predsedom Dozornej rady spoločnosti Top-Med.
Nové vedenie nemocnice zmluvy s Top-Medom vypovedalo, podľa Ondriša je však výpoveď neplatná, platia vraj nájomné 500 tisíc korún mesačne.
Ministerstvo obrany pod vedením Františka Kašického podalo už viacero trestných oznámení pre údajné pochybenia z čias bývalej vlády. Inšpekcia ministerstva tiež preveruje výstavbu muničného skladu, ktorého stavba sa údajne predražila o 300 miliónov korún. Zisk z výstavby mala mať podľa slovenských médií firma, ktorej meno sa spomínalo pri preberaní dlhu opozičnej SDKÚ-DS.
Liška v utorok v televízii Joj toto obvinenie odmietol a tvrdil, že sklad sa stavia už od roku 1991. Predraženie podľa neho spôsobila aj zmena účelu stavby. Pôvodne totiž malo ísť o obyčajný posádkový sklad, neskôr sa však rozhodlo, že v Rohožnej by mal byť sklad pre celé Slovensko, tvrdil Liška.
Okrem toho polícia vyšetruje aj zmluvu na dodávku vojenského materiálu. Ministerstvo ju vraj podpísalo s firmou, ktorá nemá oprávnenie na obchodovanie s vojenským materiálom a vo verejnom obstarávaní navyše údajne predtým vybralo inú spoločnosť.
fab fil